KRYEFAQJA » LAJME » Bota (Faqe 10)

Bota

Xi Jinping-u: G20-a duhet të forcojë rolin e vet në zhvillimin dhe qeverisjen globale

Të premten nisi në Osakë të Japonisë Samiti i Grupit të 20 Vendeve (G20). Në fjalimin e tij të rastit në këtë samit, presidenti i Kinës Xi Jinping ritheksoi përgjegjësinë e 20 ekonomive kryesore botërore për zhvillimin e qeverisjen globale. Sipas tij, palët duhet të orientojnë globalizimin ekonomik në drejtimin …

Më shumë

Nis samiti dy ditor i liderëve të G20-ës

Samiti dyditor i liderëve të G20-tës filloi sot në qytetin japonez Osaka. Kryeministri japonez Shinzo Abe, gjithashtu kryesues i samitit, përshëndeti liderët së bashku me krerët e disa organizatave ndërkombëtare në qendrën e panaireve INTEX të Osakës. Pas një fotografie familjare, udhëheqësit ndoqën eventin “Ekonomia dixhitale”, pas së cilit u …

Më shumë

Ministrja e Jashtme kroate zgjidhet Sekretare e re e Përgjithshme e Këshillit të Evropës

Me 159 vota, nga 264, ministrja e Jashtme kroate Marija Pejcinovic Buric, është zgjedhur Sekretare e re e Përgjithshme e Këshillit të Evropës. Ajo pason në këtë post Thorbjørn Jagland të Suedisë. Me seli në Strasburg, Këshilli i Evropës mbledh 47 vende, përfshirë ato të BE-së, Rusisë, Turqisë, Armenisë, Ukrainës, …

Më shumë

Temperatura përvëluese, në Spanjë termometri mund të shënojë 45 gradë

I nxehti përfshin vendet e Evropës Perëndimore. Temperatura mbi 40 gradë janë shënuar në Gjermani, Francë, Belgjikë, Spanjë dhe ato pritet të vijojnë edhe në ditët në vijim. Sinoptikanët paralajmërojnë rritje të temperaturave gjatë kësaj javë në këto vende. Në disa vende përfshirë Francën dhe Zvicrën, termometri pritet të shënojë …

Më shumë