KRYEFAQJA » LAJME » Bota

Bota

SHBA, Trump pritet të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti Donald Trump do të nënshkruajë projekt/ligjin për sigurinë kufitare për të shmangur një bllokadë të dytë qeveritare, por në të njëjtën kohë do të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për të siguruar financimin e murit me Meksikën. Lëvizja e presidentit i mundëson atij të anashkalojë Kongresin dhe të përdorë fonde …

Më shumë

Stoltenberg: Aleatët, të përkushtuar për të ruajtur stabilitet në Ballkanin perëndimor

Stoltenberg: Aleatët, të përkushtuar për të ruajtur stabilitet në Ballkanin perëndimor

Në përfundim të takimit të ministrave të mbrojtjes së vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg u shpreh se aleatët janë shumë të përkushtuar për të ruajtur stabilitetin në Ballkanin perëndimor. Përsa i përket Kosovës, Stoltenberg u shpreh se pas transformimit të Forcës së Sigurisë së …

Më shumë

Mike Pence, thirrje Europës të tërhiqet nga marrëveshja me Iranin

Mike Pence, thirrje Europës të tërhiqet nga marrëveshja me Iranin

Zëvendëspresidenti amerikan Majk Pens ripërsëriti këtë të enjte, mesazhin e Shtëpisë së Bardhë kundër Iranit gjatë konferencës për paqen dhe sigurinë në Lindjem e Mesme, mbajtur në Varshavë të Polonisë. Zoti Pence e përdori fjalimin e tij në konferencën e profilit të lartë, për t’u kërkuar fuqive europiane që të …

Më shumë