KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 6)

Arkiva Vjetore: 2018

“Rrugicat e Sevdasë”, kartolina e fundvitit e Asamblit “Skënderbeu” në Korçë

“Rrugicat e Sevdasë”, janë ngjitur në skenën e teatrit “Andon Zako Cajupi” Korçë, si kartolinë përshëndetëse për besnikët e Ansamblit “ Skënderbeu”. Djemtë dhe vajzat e talentuara të këtij ansambli nëpërmjet interpretimit virtuoz kanë përcjellë për artdashësit, krijimtarinë shpirtërorë të trevave të juglindjes Shqiptare, duke ndërthurur muzikën popullore me atë …

Më shumë

Shfaqet bruceloza në Berat

Shfaqet bruceloza në Berat

Një prej sëmundjeve më të rrezikshme te bagëtitë, bruceloza, ka gjetur terren muajt e fundit edhe në qarkun e Beratit. Dhjetëra bagëti janë infektuar nga kjo sëmundje, ndërsa një fermë është futur në karantinë. Këtë fakt e konfirmojnë edhe autoritetet e Bujqësisë, të cilët pohojnë,  se pas kontrrolleve dhe kryerjes …

Më shumë

Komisioni Evropian ndërhyn pranë Prishtinës dhe Beogradit pёr tejkalimin e krizёs

Komisioni Evropian i ofron Prishtinës dhe Beogradit pёr tejkalimin e krizёs

Komisioni Evropian ёshtё shprehur i gatshëm qё t’i ofrojë Prishtinës dhe Beogradit ndihmë nё tejkalimin e krizёs sё shkaktuar pas vendosjes nga qeveria kosovare të taksës 100 përqind ndaj importeve serbe. Në datën 12 dhjetor, shefja e politikës së jashtme të BE-së Federika Mogerini, komisioneri për zgjerim Johanes Hahn dhe …

Më shumë

Rrëzohet buxheti i Skraparit, flet Kryetari i Bashkisë

Rrëzohet buxheti i Skraparit

Ndonëse e kishin miratuar me shumicë votash projekt buxhetin afat-mesëm, një muaj më parë, këshilltarët e Partisë Socialiste në bashkinë e Skraparit e kanë rëzuar atë në miratimin për vitin e ardhshëm. Në një mbledhje që është shoqëruar me debate, me nëntë vota këshilltarët socialistë rrëzuan buxhetin me pretendimin se …

Më shumë