KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 475)

Arkiva Vjetore: 2018

E Shtunë 14 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të vazhdojë të ndikohet nga aktiviteti i masave ajrore të nxehta me origjinë nga kontinenti Afrikan të cilat  do të  kushtëzojë në vendin tonë dhe Kosovë mot me diell dhe temperatura të larta. E Shtunë 14 dt Prill 2018  Dita e Shtunë 14 dt Prill  moti do të mbetet me diell dhe vranësira të pakta të cilat do të shtohen gradualisht gjatë mesditës . Era …

Më shumë

Mogherini javën e ardhshme tur ballkanik

Mogherini javën e ardhshme tur ballkanik

Përfaqësuesja e Lartë për Çështjet e Jashtme, njëkohësisht edhe zëvendëspresidentja e Komisionit Europian për Sigurinë, Federica Mogherini, do të zhvillojë një vizitë në Ballkanin Perëndimor nga data 17 deri më 19 prill, njoftoi Shërbimi i Jashtëm të Komisionit Europian. Ajo do të vizitojë Shqipërinë, Maqedoninë, Malin e Zi dhe Serbinë. …

Më shumë

Rama në “Forschner Albania”: Biznesi të bashkëpunojë me zyrat e punës

2 vite pas nisjes se aktivietit në Shqiperi, “Forschner Albania” kompania e specializuar në prodhimin e  sistemeve kabllore dhe të sistemeve elektromekanike, ka shtuar numrin e punonjësve të saj në bashkëpunim me zyrat e punës. Në dy fabrikat e saj në Vaqar dhe Xhafzotaj janë të punësuar 430 punonjës. Kompania planifikon që të vijojë bashkëpunimin me zyrat e punës dhe brenda vitit 2019 të arrijë në 1600 të punësuar, në ndjekje të ambicies së saj për t’u rritur në treg, kryesisht atë gjerman. Kompania aplikon modelin e kualifikimit profesional përmes punës dhe trajnimeve brenda e jashtë vendit. “Forschner Albania” në Vaqarr e ka vizituar dhe kryeministri Edi Rama.

2 vite pas nisjes se aktivietit në Shqiperi, “Forschner Albania” kompania e specializuar në prodhimin e  sistemeve kabllore dhe të sistemeve elektromekanike, ka shtuar numrin e punonjësve të saj në bashkëpunim me zyrat e punës. Në dy fabrikat e saj në Vaqar dhe Xhafzotaj janë të punësuar 430 punonjës. Kompania …

Më shumë

Ish kryeprokurorja Rama mes gjyqtarëve që do të gjykojnë ish kryeprokurorin Llalla

Ish kryeprokurorja Rama mes gjyqtarëve që do të gjykojnë ish kryeprokurorin Llalla

Caktohet trupa gjykuese që do të hetoje ish prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla, pavarësisht se ai ka dhënë dorëheqjen nga sistemi i drejtësisë. Komisioneri Publik i cili punon pranë organeve të reja të Vettingut ka ankimuar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit pranë instancës tjetër të Vettingut që është …

Më shumë

Basha në Kavajë: PD ofron qeveri të çliruar nga krimi e korrupsioni dhe ekonomi në mbështetje të popullit

Basha në Kavajë: PD ofron qeveri të çliruar nga krimi e korrupsioni dhe ekonomi në mbështetje të popullit

Kreu i PD në opozitë Lulzim Basha, ka deklaruar se forca e tij politike ka një plan të qartë për të ndërtuar një ekonomi në mbështetje të populli të çliruar nga krimi e korrupsioni. Zoti Basha ka zhvilluar takime me përfaqësues të fermerëve dhe biznesit të vogël në Kavajë, bastion …

Më shumë