KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 474)

Arkiva Vjetore: 2018

Opozita i kërkon Mogherinit lirimin e të arrestuarve në protestën e “Rrugës së Kombit”

Opozita i kërkon Mogherinit lirimin e të arrestuarve në protestën e "Rrugës së Kombit"

Opozita shqiptare i ka kërkuar përfaqësueses së Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE, Federica Mogherini, të ndërhyjë pranë kryeministrit socialist Edi Rama për të liruar 11 qytetarët kuksianët e arrestuar pas protestës së dhunshme në “Rrugën e Kombit”, në shenjë revolte ndaj vendosj së tarifave …

Më shumë

SHBA, Xhaçka pritet nga Mattis: Ju ftojmë ta konsideroni me dashamirësi Shqipërinë si një vend kontakti në rajon!

SHBA, Xhaçka pritet nga Mattis: Ju ftojmë ta konsideroni me dashamirësi Shqipërinë si një vend kontakti në rajon!

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO-s dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhacka, gjatë vizitës së saj zyrtare në SHBA u prit nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis. “Shqipëria ka treguar se madhësia e saj gjeografike ka …

Më shumë

Angazhimi i Peleshit: Do ndjek çdo projekt dhe ide për bujqësinë!

Angazhimi i Peleshit: Do ndjek çdo projekt dhe ide për bujqësinë!

Ministri i Bujqësisë Niko Peleshi është angazhuar dhe po ndjek nga afër çdo interesim të fermerëve për të përfituar nga skemat e mbështetjes financiare, me qëllim kthimin e besimit për të gjithë aktorët pjesëmarrës për aplikimet dhe përfitimet nga këto skema.“Unë personalisht do të hap një dosje për secilin prej …

Më shumë

Hahn-Zaev: Reformat të vazhdojnë për të arritur qëllimet finale të Maqedonisë

Vendi dhe qytetarët maqedonas e merituan rekomandimin e pakushtëzuar, deklaroi eurokomisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn gjatë dorëzimit të Raportit të KE-së për progresin e Maqedonisë kryeministrit Zoran Zaev. “Vendi kaloi nëpër një rrugë të gjatë edhe krahas sfidave të shumta dhe tani ndodhet në rrugën europiane. Ka ndryshime pozitive, është …

Më shumë

Transformimi digjital i shoqërisë, vendimtar për rajonin

Transformimi digjital i shoqërisë, vendimtar për rajonin

Takimi i parë digjital i Ballkanit Perëndimor, ka mbledhur së bashku, sot në Shkup, Kryeministrat dhe Ministrat përgjegjës për axhendën dixhitale nga Ballkani Perëndimor (BP), pjesëmarrësit e Procesit të Berlinit të BE, Komisioni Evropian (KE), Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) dhe bizneset, akademitë dhe të rinjtë. Samiti Dixhital, si një …

Më shumë