KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 473)

Arkiva Vjetore: 2018

Macron mban fjalim në PE, apelon për mbrojtjen e demokracisë në BE

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u bëri thirrje evropianëve t’i rezistojnë rritjes së autoritarizmit dhe të ripërtërijnë përkushtimin e tyre ndaj demokracisë. “Nuk dua t’i përkas një brezi të të përgjumurve që kanë harruar të kaluarën e tyre”, tha Macron në një fjalim para Parlamentit Evropian në Strasburg. “Dua t’i …

Më shumë

BE kërkon kompensim nga SHBA-ja për tarifat amerikane në çelik dhe alumin

Bashkimi Evropian po kerkon kompensim nga Shtetet e Bashkuara për tarifat amerikane në çelik dhe alumin, pavarësisht deklaratave të Uashingtonit se BE-ja nuk është subjekt i rregullave të Organizatës Botërore të Tregtisë. mBashkimi Evropian ka thënë se nuk e pranon justifikimin e “sigurisë kombëtare” në vënien e këtyre tarifave nga …

Më shumë

“The New York Times” dhe “The New Yorker” fitojnë Pulitzerin

Gazetat që përmes shkrimeve investigative ekspozuan skandalin e regjisorit Harvey Uejnstin, por edhe ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 janë vlerësuar me çmimin Pulitzer. Kanë qenë “New York Times” dhe “The New Yorker” që kanë marrë çmimin për Shërbimin Publik, për denoncimin e ngacmimeve dhe agresioneve seksuale të …

Më shumë

E Martë 17 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  do të  ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme më të freskëta me origjinë Veriperëndimore të cilat  do të  mbajnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot të paqëndrueshëm dhe rënie të temperaturave.  E Martë 17 dt Prill 2018  Dita e Martë dt 17 Prill  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare përgjatë ultësirës Perëndimore, ndërsa në Verilindje dhe Juglindje do …

Më shumë

BE – Ballkan, – jo më: Ne dhe ata!

100 vjet pas Luftës së Parë Botërore: Deklaratë mbi Partneritetin Evropian me rajonin

Ballkani është përsëri në axhendën evropiane, duke hapur rrugën për krijimin e marrëdhënieve më transparente dhe rinovimin e partneritetit. Pas shumë viteve të lënies pas dore të këtij rajoni, rritjes së autoritarizmit dhe ndërhyrjes destruktive të fuqive të huaja, Bashkimi Evropian (BE) kohëve të fundit ka kuptuar nevojën e përshpejtimit …

Më shumë