KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 450)

Arkiva Vjetore: 2018

Dita e 12-të e garave në Olimpiadën Dimërore në Pjongçang

Dits e 12-të e garave në Olimpiadën Dimërore në Pjongçang

Në ditën e 12-të të garave në olimpiadën dimërore në Pjongçang janë zhvilluar garat e përcaktuara dhe janë dhënë medaljet përkatëse, të cilat si çdo ditë janë transmetuar drejtpërdrejt nga rrjeti i radio televizionit shqiptar. Në disiplinën zbritje e lirë në ski alpin, fituese e medaljes së artë është italiania …

Më shumë

Gjuhëtarët sot në kryeministri: Mediat, modeli më i keq i gjuhës shqipe

shqipja

“Sfidat e shqipes sot” është tema që ka mbledhur gjuhëtarë nga qarqe akademike të Shqipërisë dhe trojeve shqipfolëse në sallën e COD në Kryeministri, takim i nismuar nga Agjencia për Dialog dhe Bashkëqeverisje. Kritika më e madhe iu bë mediave, të cilat sipas gjuhëtarit Gjovalin Shkurtaj, që drejtonte takimin, kanë …

Më shumë

Demarkacioni, projektligji dorëzohet në kuvend, kufiri Kosovë-Mali i Zi shqyrtohet nga deputetët

Projektligji për demarkacion ka mbërritur në Kuvendin e Kosovës dhe ditën e enjte ai do të merret në shqyrtim nga deputetet. Me katër vota pro, 2 kundër dhe një abstenim, Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Kosovës dhe Malit të Zi, i dorëzohet për shqyrtim …

Më shumë

Dita e 12-të/Garat dhe medaljet, Goggia fiton medaljen e artë në zbritjen e lirë

Në ditën e 12-të të garave në olimpiadën dimërore në Pjongçang janë zhvilluar garat e përcaktuara dhe janë dhënë medaljet përkatëse, të cilat si çdo ditë janë transmetuar drejtpërdrejt nga rrjeti i radio televizionit shqiptar. Në disiplinën zbritje e lirë në ski alpin, fituese e medaljes së artë është italiania …

Më shumë

Meta – Bild: Të paparanueshme idetë për ndarje apo shkëmbim territoresh në Kosovë

Meta - Bild: Të paparanueshme idetë për ndarj apo shkëmbim territoresh në Kosovë

Presidenti i republikës Ilir Meta priti në takim delegacionin e Këshillit Evropan për marrëdhëniet me jashtë, kryesuar nga Karl Bildt, ish kryeministër dhe ministër i jashtëm i Suedisë. Zyra e shtypit e presidencës bën me dije se zoti Meta gjatë bisedës ka theksuar rëndësinë që ka zgjerimi i Bashkimit Evorpian …

Më shumë

“Përballë”, debat për arsimin e lartë, “Ligj i ri apo qasje e re ndaj ligjit?”

“Përballë”, debat për arsimin e lartë, "Ligj i ri apo qasje e re ndaj ligjit?"

Debati për ligjin e arsimit të lartë është zhvendosur të martën në mbrëmje në studion e emisionit “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, transmetuar në RTSH. Akademiku Artan Fuga tha se një pjesë e mirë e studenteve nuk ndjekin degën që do të dëshironin, çka sipas tij është një ndër efektet …

Më shumë

Vrasja e Ibrahim Bashës në Lazarat, prokuroria kërkon burg përjetë për 3 nga autorët

Prokuroria kërkon tre burgime përjetë për autorët që konsiderohen përgjegjës për vrasjen e efektivit të  FNSH, Ibrahim Basha në operacionin antidrogë të tre viteve me parë në Lazarat. Organi i akuzës kërkoi këtë të mërkurë burg përjetë për Arbion Alikon, Bajram e Elvis Bocia. Gjithashtu pretenca ka kërkuar 118 vite …

Më shumë