KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 40)

Arkiva Vjetore: 2018

Parlamenti nis punimet

Në prag të seancës së jashtëzakonshme parlamentare

Parlamenti shqiptar ka nisur punimet në senacën e zakonshme parlamentare të së enjtes, por nga përmbajtja duket se nuk do të jetë e tillë. Në vemendje pritet të jetë protesta e studentëve shqiptare që po kërkojnë ndërhyrjen e qeverisë për të përmirësuar kushtet e tyre të jetesës dhe studimin. Në …

Më shumë

Rasti “Xhisiela”, Prokuroria vendos 1 vit burg për djalin e deputetit socialist Rraja

Prokuroria kërkon 1 vit burg për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit socialist Rrahman Rraja i akuzuar për dhunimin e Xhisiela Malokut. Kjo e fundit i ka mohuar akuzat, por një përgjim ambiental mes dy të rinjve vërtetoi për ushtrimin e dhunës ndaj 25-vjeçares. Mbrojtësi ligjor rezervoi të drejtën që në …

Më shumë

Shqetësime në universitete nga mosfunksionim i Konferencës së Rektorëve

Mosfunksionimi i konferencës së rektorëve ka ndikuar negativisht në zgjidhjen e problematikave të universiteteve dhe komunikimin me qeverinë. Kjo pohohet edhe nga rektori i Universitetit të Korçës prof. dr, Ali Jashari. Ai thotë se Konferenca e Rektorëve është një organ kolegjial i cili diskuton dhe jep rekomandime për çështjet më …

Më shumë

Tryezë debati: “Rregullimi i shërbimit të medias publike në Shqipëri”, Gëllçi: RTSH në shërbim të publikut!

Tryezë debati: “Rregullimi i shërbimit të medias publike në Shqipëri”, Gëllçi: RTSH në shërbim të publikut!

Në Tiranë po mbahet një tryezë debati “Rregullimi i shërbimit të medias publike në Shqipëri”, një projekti RTSH dhe i financuar nga BE-ja. Drejtori i përgjitshëm i RTSH Thoma Gëllçi, folësi kryesor në tryezë tha se ” Askush në Shqipëri nuk mund të thotë që sot RTSH i shërben qeverisë …

Më shumë

SHBA-ja i kërkon OKB-së: Forconi qëndrimin ndaj programit bërthamor të Iranit

Shtetet e Bashkuara do të shtyjnë Këshillin e Sigurimit të OKB-së, që të forcojë qëndrimin e saj për të parandaluar Iranin në zhvillimin e raketave balistike dhe kryerjen e testeve bërthamore, tha Sekretari Amerikan i Shtetit. Mike Pompeo i tha gjithashtu Këshillit të Sigurimit se embargoja e armëve mbi Iranin, …

Më shumë