KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 32)

Arkiva Vjetore: 2018

Kampioni olimpik i Kenias, Rudisha: Mos vrisni luanët, merruni me sport

Në Kenia, anëtarët e komunitetit Maasai kanë vendosur të marrin pjesë në një aktivitet të veçantë sportiv, “Olimpiada Maasai”, të organizuar me një qëllim: të ruajnë mbretin e kafshëve, Luanin. Për gjenerata të tëra, luftëtarët maasai e tregonin burrërinë e tyre duke vrarë një luan. E kështu kjo kafshë ka …

Më shumë

IGJEUM: Java fillon me dëborë!

IGJEUM: Java fillon me dëborë!

Shqipëria pritet të përfshihet javën e ardhshme nga rreshje të shumta dëbore, parashikon Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit. Sipas këtij instituti ato do të jenë më të pranishme në Veri dhe Lindje të vendit, në zonat mbi 400 m mbi nivelin e detit. Ndërsa rreshjet intensive të shiut …

Më shumë

“Rrugicat e Sevdasë”, kartolina e fundvitit e Asamblit “Skënderbeu” në Korçë

“Rrugicat e Sevdasë”, janë ngjitur në skenën e teatrit “Andon Zako Cajupi” Korçë, si kartolinë përshëndetëse për besnikët e Ansamblit “ Skënderbeu”. Djemtë dhe vajzat e talentuara të këtij ansambli nëpërmjet interpretimit virtuoz kanë përcjellë për artdashësit, krijimtarinë shpirtërorë të trevave të juglindjes Shqiptare, duke ndërthurur muzikën popullore me atë …

Më shumë

Shfaqet bruceloza në Berat

Shfaqet bruceloza në Berat

Një prej sëmundjeve më të rrezikshme te bagëtitë, bruceloza, ka gjetur terren muajt e fundit edhe në qarkun e Beratit. Dhjetëra bagëti janë infektuar nga kjo sëmundje, ndërsa një fermë është futur në karantinë. Këtë fakt e konfirmojnë edhe autoritetet e Bujqësisë, të cilët pohojnë,  se pas kontrrolleve dhe kryerjes …

Më shumë