KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 31)

Arkiva Vjetore: 2018

Ambasada e SHBA: reagon për komandimin e Lleshit si ministër i Mbrendshëm

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, ka reaguar këtë të enjte ndaj komandimit të Sandër Lleshit si ministër i Komanduar në Minsitrinë e Brendshme. Në një reagim të posaçëm në rrjetin social Facebook, ambasada thekson, se një Ministri e Brendshme plotësisht funksionale është një element kyç për të siguruar luftën …

Më shumë

Ceremonia mortore e Kaçifas: Mediat greke pasqyrojnë ngjarjen e Bularatit

Ceremonia mortore e Kostandinos Kaçifas është ndjekur nga afër nga mediat greke, të cilat kanë nisur drejt fshatit Bularat të Gjirokastrës dhjetra gazetarë. Në të gjitha mediat e vendit fqinj, ceremonia mortore ka qenë lajm i parë, ku gazetarët kanë raportuar nga Shqipëria, për mënyrën e organizimit të saj, pjesëmarjen …

Më shumë

Meta në Kalabri: “Shqipëria do të shndërrohet në një “atdhe të dytë” për kalabrezët dhe italianët”

Meta në Kalabri: "Shqipëria do të shndërrohet në një “atdhe të dytë” për kalabrezët dhe italianët"

Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje investitorëve kalabreze të investojnë në Shqipëri duke u premtuar se ajo do të shndërrohet në një atdhe të dytë për ta. Zoti Meta i bëri këto deklarata gjatë një vizitë në kompaninë “Amarelli”. “Më lejoni t’ju ftoj të diskutoni e të eksploroni Shqipërinë …

Më shumë

Meta : “Trashëgimia arbëreshe, së bashku me bartësit e vet, të regjistrohet në UNESCO”

Meta : "Trashëgimia arbëreshe, së bashku me bartësit e vet, të regjistrohet në UNESCO"

Presidenti shqiptar Ilir Meta ka mbështetur nismën që trashëgimia arbëreshe, së bashku me bartësit e vet, të regjistrohet në UNESCO. Deklaratën e tij zoti Meta e bëri gjatë një vizitë në Universitetin e Kozencës në Kalabri. “Ne duhet të bëjmë shumë më tepër për ju. Këtu kam parasysh mbi të …

Më shumë

Paketa fiskale diskutohet në parim, në Komisionin e Ekonomisë

Paketa fiskale ka përfunduar shqyrtimin në Komisionin e Ekonomise ne parim. Por sërish mes ministrit të financave, Arben Ahmetaj, dhe deputetëve të komisionit kishte debat për disa nga ndryshimet, por edhe argumentime për të shtuar të tjera siç është heqja e tvsh-së nga inputet bujqësore. Një tjetër ndryshim i debatuar …

Më shumë

Ministria e Drejtësisë dhe ILDKPI kërkojnë shtesë buxheti

Në vijimësi të dëgjesave për pr/buxhetin 2019, institucione të tjera të drejtësisë kanë paraqitur kërkesat e tyre para Komisionit Parlamentar të Ligjeve. Kërkesë për shtesë ka paraqitur ministria e drejtësisë ku zv/ministri Toni Gogu tha se duhet investuar për të shmangur mbipopullimin e burgjeve dhe që policët e burgjeve të …

Më shumë