KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 30)

Arkiva Vjetore: 2018

Bruksel, Haradinaj anullon konferencën për shtyp mes tij, Mogherinit dhe Hahn

Vazhdon përplasja Prishtinë - Bruksel

Insistimi i Ramush Haradinajt për të mos hequr tarifën 100% për mallrat serbe dhe boshnjake që ka vendosur qeveria e Kosovës ka bërë që në Bruksel të anullohet konferenca e paralajmëruar për shtyp mes Federika Mogherinit, Johanes Hahn dhe Kryeministrit kosovar. Pas tryezës së rumbullakët të stabilizim asocimit, ishte planifikikuar …

Më shumë

Protesta e studentëve vazhdon me bomba tymuese

Protesta e studentëve vazhdon me bomba tymuese

Protesta e studentëve të universiteteve publike ka njohur të hënën zhvillime të reja. Ndërsa intensifikuan thirrjet para kryeministrisë për plotësimin e 8 kërkesave të tyre, studentët ju përgjigjën negativisht thirrjes për dialog të kryeministrit Rama shpërndarë në rrjete sociale. Në tentative të studentëve për të rrethuar simbolikisht me një gardh …

Më shumë

PD: Mbështetja maksimale kauzës së studentëve

PD: Mbështetja maksimale kauzës së studentëve

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar demokrat zhvilluar me dyer të mbyllura, është vendosur ti jepet mbështetje maksimale protestës së studentëve. Për mediat kreu demokrat tha se nga kërkesat e parashtruara, në thelb levizja studentore është politike. Basha i konsideroi pjesë të propagandës qeveritare, lajmet se studentet nuk duan të mbështeten …

Më shumë

MONEYVAL: Shtoni përpjekjet për ndjjekjen dhe konfiskimin e aseteve të krimit

MONEYVAL: Shtoni përpjekjet për ndjjekjen dhe konfiskimin e aseteve të krimit

Në një raport 235 faqe të botuar sot, trupa monitoruese e luftës kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit të Këshillit të Evropës, i bën thirrje autoriteteve shqiptare të shtojnë përpjekjet e tyre në ndjekjen e konfiskimin e aseteve të personave kriminalë të lidhur me vepra që gjenerojnë të …

Më shumë

Krishtlindjet me temperatura të ulta po jo drastike

Krishtlindjet me temperatura të ulta po jo drastike

Temperatura të ulta deri në -10 grade celsius dhe reshje dëbore pritet të përshkruajnë territorin shqiptar këtë mesjave për shkak të masave të ftohta ajrore që kanë mbërthyer kontinentin europian, por në fundjava pritet të vijë ndryshe. Meteorologia Rezarta Xhakollari parashikon rritje të temperaturave në fundjave dhe një festë Krishtlindjeve …

Më shumë