KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 3)

Arkiva Vjetore: 2018

Hahn-Kosova, jo kushti i vetëm për anëtarësimin e Serbisë në BE

Në një intervistë për të përditëshmen serbe “Vjecerni Novosti”, Komisioneri europian për zgjerim, Johannes Hahn, ka deklaruar se zgjidhja e çështjes së Kosovës nuk është kushti i vetëm i Serbisë për anëtarësim në BE.Sipas Hahn, zbatimi i reformave në fushën e sundimit të ligjit, të drejtave themelore dhe qeverisjes së …

Më shumë

Roskovec, mes kundërshtive IKMT nis shembjen e 51 objekteve

vlore, shemben objekte, ikmt

Me praninë e dhjetra forcave policiore, specialistët e Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, kanë nisur në Roskovec shëmbjen e 51 objektev. Prishja e tyre do ti hapi rrugë zbatimit të projektit të rikualifikimit të qëndrës së këtij qyteti. Ndonëse aksioni ishte i paralajmëruar, nuk kanë munguar kundërshtitë jo vetëm për …

Më shumë

Një model i ri jetese për qindra romë dhe egjiptianë , BE fiton betejën kundër skepticizmit

Përkundër skepticizmit ndaj mundësisë së integrimit të romëve dhe egjiptianëve, investimi i BE i zbatuar nga PNUD Albania, ka bërë realitet një sfidë pothuajse të humbur për shtetin shqiptar. Për qindra persona të këtyre komuniteteve, ka filluar tashmë një jetë e re, duke dëshmuar se më shumë se paraja, vullneti …

Më shumë

Kryeministri australian, falje publike viktimave të abuzuar

Kryeministri australian, Skot Morison, u ka kërkuar falje kombëtare viktimave të abuzimeve seksuale. Kjo pas një hetimi pesëvjecar, gjetjet e të cilit tregojnë se për dekada të tëra, dhjetra mijëra fëmijë janë abuzuar në institucionet publike.Në një fjalim, mbajtur në parlamentin e vendit, në kryeqytetin Kanberra, me zë të dridhur, …

Më shumë

E Hënë 22 Tetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  gradualisht po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme në shtresat e larta  të atmosferës , duke ifluencuar mot të paqëndrueshëm  në vendin tonë dhe Kosovë. E Hënë 22 Tetor 2018 Fillimi i javës dt 22 Tetor  moti do të vijojë  me vranësira mesatare deri të dendura të cilat do të shoqërohen me …

Më shumë