KRYEFAQJA » 2018 (Faqe 28)

Arkiva Vjetore: 2018

Shkodër: Muzeu, Konferencë-Ekspozitë për Skënderbeun

Muzeu historik “Oso Kuka” në Shkodër, ka zgjedhur prag-pavarësinë e 106-të, të Shqipërisë, për të sjellë në një aktivitet të përbashkët artefakte dhe kumtesa mbi figurën e heroit tonë kombëtarë. Figura e Skënderbeut në historiografinë evropiane të shekullit 19-të, skeda biografike e Barletit apo diversiteti fetar në Arbërinë mesjetare, ishin …

Më shumë

DASH, kërkon heqjen e taksës dhe arritjen e një marrëveshjeje Kosovë-Serbi

SHBA-ja mbështet arritjen e një marrëveshjeje Kosovë-Serbi, por kërkon nga pala shqiptare, heqjen e tarifës së vendosur së fundi për mallrat serbe. Këtë mësohet t’ja ketë kërkuar presidentit Hashim Thaçi, sekretari i shtetit, Mike Pompeo, në takimin kokë më kokë në Washington. Përmes një deklarate për mediat pas takimit zëdhënësja e …

Më shumë

Gianluca Vialli, ish futbollisti i Juventusit dhe lufta me kancerin në librin e tij

Gianluca Vialli, ish futbollisti i Juventusit dhe lufta me kancerin në librin e tij

“Janë disa fraza të cilat duhet ti përsërisësh për tu motivuar dhe për të përballuar disa sfida tepër të vështira.” Gianluca Vialli, ish futbollisti i Juventusit dhe Samdporias, i ka mbledhur të gjitha për të luftuar ndaj kancerit. E gjitha tregohet në një libër i cili do të publikohet të …

Më shumë

Rusia akuzon Ukrainën për “metoda të rrezikshme” në Kerç Strait

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov akuzoi të hënën Kiev për lëvizje “të rrezikshme” në Strait Kerç pas një konfrontimi ndërmjet anijeve të marinës ruse dhe ukrainase. Lavrov tha se Ukraina kishte shkelur normat ndërkombëtare me “metoda të rrezikshme që krijonin kërcënime dhe rreziqe për lëvizjen normale të anijeve në …

Më shumë