KRYEFAQJA » 2018 » Shtator (Faqe 5)

Arkiva Mujore: Shtator 2018

Kallëzimi i Taulant Ballës për Bashën, Nunun dhe Çollakun

Kallëzimi i Taulant Ballës për Bashën, Nunun dhe Çollakun

Taulant Balla padit në prokurorinë e Tiranës, për “shpërdorim detyre” dhe “kallëzim të rremë”, kreun e opozitës, Lulzim Basha, ish oficerin e policisë gjyqësore Emiljano Nuho dhe gazetarin Basir Çollaku, pas publikimit në media të një rasti, ku Z.Balla pretendohet se ka ushtruar ndikim për të pushuar një proçedim penal. …

Më shumë

Maqedoni, sot nis shpërndarja e fletëvotimeve për referendumin

Maqedoni, sot nis shpërndarja e fletëvotimeve për referendumin

Nis procesi i shpërndarjes së bazës materiale për zhvillimin e Referendumit për çështjen e emrit në Maqedoni. Shtypi vendas bën të ditur se nga shtypshkronja “Kiro Dandaro” në Manastir, mëngjesin e sotëm filloi shpërndarja e fletëvotimeve për referendumin për emrin e caktuar për ditën e dielë. Kryetari i Komisionit Shtetëror …

Më shumë

Shqiperia dhe Maqedonia nisen sot Screening

Shqipëria dhe Maqedonia nisën sot në Bruksel takimin e parë shpjegues të legjislacionit të BE-së për kapitullin e 23-të të negociatave të anëtarësimit “Gjyqësori dhe të Drejtat Themelore”. Ky është i pari i një serie takimesh që do të zhvillohen me Komisionin Evropian për kapituj të ndryshëm të negociatave të anëtarësimit.  Fillimi i këtij procesi vjen në vijim të vendimit të Këshillit të Ministrave të BE-së në qershor, i cili përcaktoi rrugën për hapjen e …

Më shumë

Nisma për mbrojtjen e kafshëve, “Siguria” rrëzon propozimet e shoqërisë civile

Fushatë në Tiranë në Ditën Botërore të Kafshëve endacake

Komisioni Parlamentar i Sigurisë Kombëtare, ka rrëzuar këtë të enjte propozimet e bëra nga shoqëria civile për ndryshimet e Kodit Penal, për dhunimin apo vrasjen e kafshëve endacake, me pretendimin, se nisma e paraqitur nuk ka ardhur në formën dhe gjuhën e duhur juridike. Kryetarja e komisionit, Ermonela Felaj, tha …

Më shumë

Basketboll, Botërori i Femrave përcakton çerekfinalistët

Me ndeshjet e fundit të fazës së grupeve, të luajtura të mërkurën, Kampionati Botëror i Basketbollit për Femra, që po zhvillohet në Tenerife të Spanjës dhe po sillet për sportdashësit drejtpërdrejt nga Rrjeti i Radio-Televizionit Shqiptar, ka përcaktuar edhe 4 çiftet çerekfinaliste. Do të jenë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, …

Më shumë

Trump dëshiron një zgjidhje dyshtetërore të konfliktit mes izraelitëve e palestinezëve,

Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se dëshironte një zgjidhje dyshtetërore të konfliktit mes izraelitëve e palestinezëve, në atë që konsiderohet si shprehja më e qartë deri më sot e mbështetjes së administratës së tij për një përfundim të tillë. Administrata e Trumpit ishte shprehur në të kaluarën se do të …

Më shumë