KRYEFAQJA » 2018 » Shtator (Faqe 22)

Arkiva Mujore: Shtator 2018

Ferrari, Lamtumirë Botëror

Një tjetër garë që la shije të hidhur për Ferrarin. Në Singapor, Sebastian Vettel e mbyll garën vetëm në vendin e tretë, ndërsa Lewis Hamilton ka siguruar një tjetër fitore. E tashmë rruga për fitimin e titullit kampion bëhet gjithnjë e më e vështirë për pilotin gjerman të Ferrarit. Pas …

Më shumë

Takimi Merkel-Kruz

Kancelarja gjermane Angela merkel dhe homologu i saj austriak Sebastian Kurz lanë dje mënjanë dallimet mes tyre, dhe njoftuan një sërë përpjekjesh që synonë të luftojnë migracionin e paligjshëm në Europë. Merkel dhe Kurz ranë dakord të bashkëpunonin me disa kombe afrikane në mënyrë që të reduktohen flukset e migrantëve …

Më shumë

Presidenti Kubës: Marrëdhëniet mes vendit të tij dhe SHBA-ve, janë përkeqësuar qëkur Donald Tramp u zgjodh president.

Marrëdhëniet mes kubës dhe shteteve të bashkuara të amerikës, të cilat u përmirësuan gjatë mandatit të dytë të  Barak Obamës,  janë përkeqësuar gjatë presidencës së Donald Tramp. Kështu është shprehur presidenti kubanez Migel Diaz Kanel gjatë një interviste për rrjetin Telesur. – Sot që flasim, marrëdhëniet janë përkeqësuar. Ne akoma …

Më shumë

Rinis pagesa në Rrugën e Kombit

"Rruga e Kombit", Rama: Duhet t'u përgjigjemi kontributorëve!

Ashtu siç ishte njoftuar ka rinisur sot pagesa për autostradën Milot- Morin. Që në mesnatë përdoruesit e kësaj rruge po paguajnë për kalimin në të, sipas përcaktimeve te dakortësuara mes qeverisë dhe koncensionarit. Tarifat variojnë sipas llojit të mjetit, per automjetet 4+1 eshte 660 lekë ose 5 euro ndërsa po …

Më shumë

E Hënë 17 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga masa aktiviteti i masave ajrore të nxehta me origjinë nga pjesa verirore e kontinentit Afrikan të cilat po ifluencojnë  temperatura të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. E Hënë 17 Shtator 2018 Fillimi i javës dt 17 Shtator  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta deri në  mesditë në relievet malorë. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 …

Më shumë

Ruçi në kremtimin e 75-vjetorit të Luftës së Drashovicës

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, mori pjesë dhe përshëndeti në ceremoninë ekremtimit të 75 vjetorit të Luftës së Drashovicës.Në ceremoni morën pjesë veteranë dhe veteranë të Luftës Antifshiste Nacional Clirimtare, pjestarë dhe pasardhës të familjeve të dëshmorëve si edhe banorë të Drashovicës, Lumit të Vlorës dhe Labërisë. Në ceremoni përshëndeti …

Më shumë