KRYEFAQJA » 2018 » Shtator (Faqe 18)

Arkiva Mujore: Shtator 2018

Putin pret Orban, në Kremlin

Putin pret Orban, në Kremlin

Viktor Orban dhe Vladimir Putini, dy udhëheqës që drejtojnë me dorë të fortë dhe janë kundër liberalizmit perëndimor, kanë zhvilluar një marrëdhënie të afërt. “Jam shumë i kënaqur që gjatë këtyre viteve, kemi ndërtuar marrëdhënie të balancuara dhe të qendrueshme”, shprehet kryeministri hungarez, Orban. Partnerët e Hungarisë nuk i kanë …

Më shumë

Ambasadori i SHBA-ve, në Serbi për çështjen e kufirit

Ambasadori i SHBA-ve, në Serbi për çështjen e kufirit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Kyle Scott, tha se presidentët e Serbisë dhe Kosovës, Aleksandar Vuçic dhe Hashim Thaçi, kanë ndihmën e Amerikës në kërkim të një zgjidhjeje paqësore të mosmarrëveshjeve. Ai tha se SHBA mbështetet në zgjuarësinë e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica …

Më shumë

TASK FORCA KUNDËR KORRUPSIONIT PENALIZIME PËR ABUZUESIT

Task Forca kundër korrupsionit pranë zyrës së Kryeminisrit do të ndëshkoje çdo rast të abuzimit me detyrën nga nënpunësit e administratës publike. Kryeministri Edi Rama, gjatë takimit të përjavshëm me koordinatoret e bashkëqeverisjes, njoftoi se do të raportohen dhe do të ndiqen sipas ligjit të gjitha rastet, kur funksionarët e …

Më shumë

Balla – Stanishev, mesazh bashkëpunimi për opozitën

Presidenti i socilasitëve europianë Sergei Stanishev, i përcjell një mesazh opozitës në Tiranë, me kërkesën për bashkëpunim konstruktiv me qeverinë, për të përmbushur reformat integruese të vendit. Qendrimi i Presidentit të Partive Socialiste Europiane, vjen pas një takimi që pati me kreun e grupit të PS-së, Taulant Balla. “Dëshiroj ti …

Më shumë

Takohen në Penian liderët koreanë

Kim Jong-un ka pranuar të mbyllë njërin prej vendeve kryesore të testimit dhe lëshimit të raketave të Koresë së Veriut. Lajmin e dha Presidenti koreano-jugor, Moon Jae-in pas takimit të përzemërt në Penian me homologun e shtetit fqinj. “Ramë dakord mbi një mënyrë për të arritur denuklearizimin”, deklaroi Moon me …

Më shumë

Ligji i ri i investimeve – ja çfarë pritet të ndryshojë

Sipas projektit të qeverisë, ligji i ri për investimet do të zëvendësojë ligjet ekzistuese, rregulloret dhe marrëveshjet institucionale që rregullojnë investimet, veçanërisht Ligjin “Mbi Investimet e Huaja” dhe Ligjin “Mbi Investimet Strategjike” si dhe ligje të tjera të lidhura me Investimet e Huaja Direkte e rregulloret në zbatimin e tyre. …

Më shumë