KRYEFAQJA » 2018 » Gusht (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Gusht 2018

Korigjimi i kufijve mes Serbisë dhe Kosovës, Hahn: Marrëveshja nuk duhet të ndikojë në stabilitetin e rajonit

Korigjimi i kufijve mes Serbisë dhe Kosovës, Hahn: Marrëveshja nuk duhet të ndikojë në stabilitetin e rajonit

Propozimin për korigjimin e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës ishte në vemendjen e komenteve gjatë konferencës për shtyp të kryeministrave të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Durrës. Komisionieri për Zgjerimin e BE-së, Johanes Hahn tha se “Nuk do të pranojmë asnjë anëtar të ri nëse nuk janë të zgjidhur mosmarrëveshjet …

Më shumë

Marrja e emigrantëve, Rama: Nuk mund të rrinim spektatorë përballë një shfaqjeje turpi!

Marrja e emigrantëve, Rama: Nuk mund të rrinim spektatorë përballë një shfaqjeje turpi!

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Shqipëria marrja e 20 emigrantëve nga Italia, ishte një gjest krejt i natyrshëm. Në konferencën për shtyp gjatë takimit me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor në Durrës, i pyetur nga gazetarja e RTSH Denada Shkodrani mbi këtë xhest, zoti Rama u shpreh me tone të …

Më shumë

Nis në Durrës takimi mes Hahn dhe kryeministrave të Ballkanit Perëndimor

Nis në Durrës takimi mes Hahn dhe kryeministrave të Ballkanit Perëndimor

Në një tendë në zonën e vilave qeveritare në Durrës ka nisur takimi i komisionerit për zgjerimin në BE, Johanes Hahn dhe kryeministrave të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Miqtë i ka pritur personalisht kryeministri shqiptar Edi Rama. Në takim mungojnë kryeministrat e Maqedonisë, Serbisë dhe Bullgarisë. Në takim marrin pjesë …

Më shumë

Maqedoni, kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela është kërcënuar sërish me jetë

Maqedoni, kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela është kërcënuar sërish me jetë

Vetëm pak orë pasi deklaroi se përpara ndryshimeve kyushtetuese, duhet të arrihet një marrëveshje prfundimtarëve mes maqedonasve dhe shqiptarëve për t’i dhënë fund konflikteve të brendshme në Maqedoni, kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela është kërcënuar sërish me jetë. Në një postim në facebook, i ashtuquajturi grupi Luanët Maqedonas, …

Më shumë

Irani në gjykatën e OKB për të hequr sanksionet amerikane

Mohsen Mohebi

Irani i është drejtuar gjykatës më të lartë të Kombeve të Bashkuar në përpjekje për të hequr sanksionet amerikane të rivendosura ndaj tij nga Presidenti Donald Tramp. Çështja iu paraqit Gjykatës Ndërkombëtre të Drejtësisë në korrik të këtij viti, me pretendimin se sanksionet që adminisrata Tramp vendosi në datën 8 …

Më shumë