KRYEFAQJA » 2018 » Gusht (Faqe 4)

Arkiva Mujore: Gusht 2018

Subvencionet për bletët

Subvensionet financiare në bletari janë shumë  efikase për bletërritësit. Vetëm gjatë 2 viteve të fundit kanë përfituar subvensione financiare mbi 100 fermerë që ushtrojnë biznesin në sektorin e bletarisë në qarkun e Elbasanit. Si rezultat i kujdesit në kullotë dhe i mbështetjes financiare nga  shteti është arritur të merren rreth 14 kg mjaltë për …

Më shumë

KE do të propozojë heqjen e ndryshimit të orës në të gjitha vendet e BE

KE do të propozojë heqjen e ndryshimit të orës në të gjitha vendet e BE

Komisioni Europian do të propozojë heqjen e ndryshimit të orës në të gjitha vendet e Bashkimin Europian, deklaroi presidenti Jean-Claude Juncker në një intervistë. “Njerëzit e duan këtë ndryshim, kështu që ne jemi të detyruar ta bëjmë,” tha ai për kanalin televiziv publik ZDF. Çdo propozim i komisionit për këtë …

Më shumë

Turizmi, Rama: Ndryshime pozitive, pastërtia dhe siguria në fokus

Turizmi, Rama: Ndryshime pozitive, Pastërtia dhe siguria në fokus

Në datë 8 Maj, Kryeministri Edi Rama ishte në Shengjin, në hapjen e sezonit turistik. Premtoi një sezon ndryshe, me plazhe më të pastra dhe siguri të lartë. Kryeministri është rikthyer në Shëngjin në 29 Gusht në bashkëbisedim me sipërmarrësit, kryesisht të fushës së turzimit. Ai konstatoi se papastërtitë mbeten …

Më shumë

Gazetarët dhe shoqëria civile, në mbështetje të gazetares Lala

Gazetarët dhe shoqëria civile, në mbështetje të gazetares Lala

Ndërkohë gjatë pasdites, gazetarë, qytetarë dhe aktivistë të shoqërisë civile kanë zhvilluar një protestë sensibilizuese në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të mbështetur gazetaren Klodiana Lala pas sulmit me armë në banesën e prindërve të saj. Me pankarta ku shkruhej “ Jemi me ty Klodiana”, pjesërmarrësit kanë shprehur solidaritetin me …

Më shumë

Takimi mes Kryetarit të Kuvendit Ruçi dhe Ambasadores së BE-së , Vlahutin

Takimi mes Kryetarit të Kuvendit Ruçi dhe Ambasadores së BE-së , Vlahutin

“Zabtimi deri në fund i reformës në drejtësi dhe zgjidhja ligjore e çështjes së pronave janë dy prioritete të zhvillimit të Shqipërisë dhe agjendës së saj integruese”. Keshtu vleresuan sot Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruci dhe Ambasadorja e BE-se ne shqiperi, Romana Vlahutin, gjate takimit me rastin e perfudnimit te …

Më shumë

SHBA dhe OSBE, reagim për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala dhe familjes së saj

SHBA dhe OSBE, reagim për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala dhe familjes së saj

Edhe Ambasada Amerikane në Tiranë ka dënuar sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala dhe familjes së saj. Në reagimin zyrtar, ambasada e SHBA-së nxit autoritetet shqiptare të kryejnë një hetim tërësor dhe transparent për të nxjerrë autorët përpara drejtësisë. Duke vlerësuar rolin e gazetares në mbulimin e reformës në drejtësi, çështjeve …

Më shumë