KRYEFAQJA » 2018 » Korrik (Faqe 50)

Arkiva Mujore: Korrik 2018

Trump ka caktuar Kathleen Ann Kavalec si ambasadoren e re të SHBA në Shqipëri

Trump ka caktuar Kathleen Ann Kavalec si ambasadoren e re të SHBA në Shqipëri

Presidenti amerikan Donald Trump ka caktuar Kathleen Ann Kavalec si ambasadoren e re të SHBA në Shqipëri, e cila do të zëvendësojë ambasadorin aktual Donald Lu, të cilit i mbaroi mandati. Njoftimi është bërë nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Diplomate kariere me mbi tre dekada përvojë, zonja Kathleen Ann Kavalec …

Më shumë

Botërori, Suedia mposht Zvicrën, është në çerelfinale

Botërori, Suedia mposht Zvicrën, është në çerelfinale

Suedia është çerekfinalistja e 7-të e këtij Botërori, pasi nordikët mundën minimalisht Zvicrën, në takimin e zhvilluar të martën pasdite në Stadiumin e Shën Pjetërburgut. Pjesa e parë e ndeshjes së zhvilluar në Shën Pjetërburg ka qenë e barazpeshuar, me të dyja skuadrat që nuk arrijnë të thyejnë njëra-tjetrën, kjo …

Më shumë

Shqipëria dhe Mali i Zi forcojnë marrëdhëniet dy palëshe, qeveritë takohen në Shkodër

Shqipëria dhe Mali i Zi forcojnë marrëdhëniet dy palëshe, qeveritë takohen në Shkodër

Shqipëria dhe Mali i Zi po hedhin hapa konrete drejt bashkëpunimit si një mundësi jo vetëm për të forcuar marrëdhëniet dy palëshe, por edhe ato në rajonin e Ballkanit. Qeveritë e të dy vendeve të kryesuar nga kryeministrat Edi Rama dhe Dushko Markoviç u mblodhën të martën në Shkodër dhe …

Më shumë

Vettingu, prokurori Luan Kaloci rezulton me deklarim të rremë pasurie

Prokuror i Prokurorisë së Apelit Tiranë, Luan Kaloci, edhe si pjesë e listës së kandidatëve për Këshillin e Lartë të Prokurorisë, është vënë përballë trupës së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për të parë nëse përmbush tre kriteret e vlerësimit për të kaluar vettingun. Kaloci ka qenë vetë i pranishëm …

Më shumë

Ndërtimi i teatrit të ri kombëtar, debate në komisionet parlamentare

Të gjitha komisionet parlamentare janë mbizotëruar nga debati për projektligjin që i hap rrugën ndërtimit të teatrit të ri kombëtar. Deputetët e opozites fillimisht kanë bllokuar komisionin e ekonomisë, ndonëse mbledhja e këtij komisioni nuk parashikonte në rendin e ditës shqyrtimin e draftit. Deputetët demokratë akuzuan qeverinë se po ligjëron …

Më shumë