KRYEFAQJA » 2018 » Korrik (Faqe 30)

Arkiva Mujore: Korrik 2018

Pesimizmi “Pllakos” bizneset prodhuese

Bizneset shqiptare vijojnë të jenë pesimiste për ekonominë. Në një analizë të detajuar të situates së tyre nga Konfindustria, sipërmarrësit kanë treguar mungesë besimi në ekonomi, sidomos bizneset e prodhimit. Administratori i Konfindustrias Gjergj Buxhuku thotë se arsyet e këtij pesimizmi mbeten të njëjtat. Ndryshimet e shpeshta në taksa, qofte …

Më shumë

FIFA: Stop fokusimit të tifozeve tërheqëse gjatë ndeshjeve

Fifa ka kërkuar nga transmetuesit televizivë si dhe nga grupi televiziv i FIFA-s, të reduktojë paraqitjen në ekran të tifozeve tërheqëse gjatë ndeshjeve, të konsideruara seksi. Kështu ka deklaruar shefi i departamentit për përgjegjësinë sociale në FIFA, Federiko Adieki. Ai ka vënë re se gjatë botërorit të Rusisë, rastet e …

Më shumë

Shpërthim në një park industrial në Kinë, 19 viktima dhe 12 të plagosur

Një shpërthim i regjistruar në një park industrial, në provincën Sichuan të Kinës, ka shkaktuar vdekjen e 19 personave dhe plagosjen e 12 të tjerëve. Autoritetet thonë se shpërthimi ka ndodhur në një impiant kimin të drejtuar nga “Yibin Hengda Technology”. Pamjet në rrjetet sociale kineze treguan një shtëllungë të …

Më shumë

Jo vetëm kundër planit Brexit të Mayt, Trump: Johnson, një kryeministër i denjë

Donald Trump ka kërcënuar Britaninë e Madhe se, me shumë gjasë “nuk do të arrijë” një pakt tregtie me Shtetet e Bashkuara, nëse plani i kryeministres Theresa May për “Brexit”-in do të përparojë. Sipas asaj që ka deklaruar për “The Sun”, plani i kryeministres britanike “ndoshta do ta vriste një …

Më shumë