KRYEFAQJA » 2018 » Korrik (Faqe 21)

Arkiva Mujore: Korrik 2018

E Enjte 19 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga forcimi gradual i fushës barike me presion të lartë (A) atmosferik me qëndër të pozicionuar në detin Mesdhe e cila do të kushtëzojë vendin tonë dhe Kosovën mot të qëndrueshëm. E Enjte 19 Korrik 2018  Dita e Enjte dt 19 Korrik  moti do të jetë me  alternime kthjellimesh përgjatë Ultësirës perëndimore  dhe vranësira  të pakta …

Më shumë

Presidentja e Kroacisë nderohet me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”

Presidentja e Kroacisë nderohet me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”

Presidenti Ilir Meta ka nderuar me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar” Presidenten e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç. Motivacioni është ”Për kontributin e çmuar në intensifikimin e gjithanshëm të marrëdhënieve midis Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kroacisë; për forcimin e mëtejshëm të miqësisë shumëshekullore midis popullit shqiptar dhe atij kroat; si dhe …

Më shumë

Integrimi, përplasje në komisionin e jashtëm, opozita kërkon dorëheqjen e qeverisë

Integrimi, përplasje në komisionin e jashtëm, opozita kërkon dorëhejen e qeverisë

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati dhe ish homologu i tij demokrat Tritan Shehu, janë përplasur sot në komisionin e jashtëm parlamentar, ku po raportohej mbi situatën dhe përgatitjet për procesin e negociatave mes Shqipërisë dhe BE. Opozita e cila këmbëngul se qeveria socialiste ka dështuar në integrimin e vendit ka …

Më shumë

Përcillet Ilia Terpini, një ndër kinoperatorët e parë shqiptarë

Përcillet Ilia Terpini, një ndër kinoperatorët e parë shqiptarë

Bota e kinematografisë shqiptare i ka dhënë mes dhimbjes lamtumirën e fundit Ilia Terpinit, një ndër kinoperatorët e parë të Kinostudios “Shqipëria e Re”. Ai u nda nga jeta para pak ditësh në Francë pas një sëmundjeje të rëndë. Në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar përveç familjarëve kanë mbërritur njëri …

Më shumë

Presidentja e Kroacisë nis sot vizitën në Shqipëri

Presidentja e Kroacisë nis sot vizitën në Shqipëri

Presidentja e Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviç nis të mërkurën një vizitë zyrtare në Tiranë, e ftuar nga presidenti Ilir Meta. Veç bisedimeve dy palëshe parashikohet edhe një konferencë e përbashkët për shtyp. Presidentja e Kroacisë do të pritet në takime të veçanta edhe nga kryeministri Edi Rama dhe kryetari i parlamentit …

Më shumë