KRYEFAQJA » 2018 » Korrik (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Korrik 2018

Spanjë, digjet katamarani

Spanjë, digjet katamarani

Një anije turistike shpërtheu në flakë në rajonin veriperëndimor të Spanjës, Galicia. Katamarani “Boramar” kishte në bordin e tij 48 turistë dhe katër anëtarë të ekuipazhit në momentin që u përfshi nga zjarri. Shumë pasagjerë u hodhën në det, pasi rojet civile të Spanjës dhe anijet e civilëve nxituan drejt …

Më shumë

Greqia në zi kombëtare

Greqia në zi kombëtare

Greqia është në zi kombëtare pas përballjes me një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore. Flakët që pushtuan Atikën perëndimore dhe lindore, zona turistike në afërsi të kryeqytetit grek Athinës, lanë pas dhjetra viktima dhe qindra të lënduar, ndërsa e gjithë zona u shndërrua në një gërmadhë. Mediat greke shkruajnë …

Më shumë

E Mërkurë 25 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të jetë në ndikimin e zonës me presion të ulët atmosferik me qëndër të pozicionuar në detin Egje e cila do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të paqëndrueshëm. E Mërkurë 25 Korrik 2018  Dita e Mërkurë dt 25 Korrik  moti do të vazhdojë  i paqëndrueshëm me kthjellime dhe vranësira përgjatë vijës bregdetare , …

Më shumë

Televizionet lokale kërkojnë shtyrjen e afatit të digjitalizimit

Televizionet lokale kërkojnë shtyrjen e afatit të digjitalizimit

Afati për mbylljen e transmetimeve analoge të TV-eve lokale mund të shtyhet përtej 31 Korrikut . Në një mbledhje jashtë rradhe të Komisionit Parlamentar të Medias, përfaqësues të transmetuesve lokalë, shprehën shqetësimet e tyre lidhur me procesin e digjitalizimit, të cilit janë të detyruar ti nënshtrohen. Drejtori teknik i RTSH-së iu …

Më shumë

Viktimat e përmbytjeve në Laos

Viktimat e përmbytjeve në Laos

Qindra persona janë raportuar si të humbur dhe një numër, që mbetet akoma i pasaktë personash, kanë humbur jetën pas shembjes së një dige në ndërtim e sipër në juglindje të Laosit. Shembja e digës hidro-elektrike në provincën Atapeu mbrëmjen e së hënës, shkaktoi përmbytjen e gjashtë fshatrave. Si pasojë …

Më shumë