KRYEFAQJA » 2018 » Qershor (Faqe 8)

Arkiva Mujore: Qershor 2018

Flekenshtain: “Hapja e negociatave është arritur”

Urimi i Flekenshtain për Shqipërinë dhe negociatat me BE-në

Eurodeputeti Flekenshtain ka uruar Shqipërinë dhe Maqedoninë për atë që e ka quajtur “njohje e progresit”. “Hapja e negociatave është arritur”, shkruan Flekenshtain në orët e pasdites të së mërkurës. Konkluzioni i Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme, qartësisht inkurajon të dy qeveritë dhe parlamentet, të vazhdojnë me procesin e reformave. …

Më shumë

Rusi 2018; Gjermania turpërohet 0-2 nga Koreja e Jugut, Suedia dhe Meksika kualifikohen

Gjermania turpërohet 0-2 nga Koreja e Jugut, Suedia dhe Meksika kualifikohen

Tradita e eliminimit të kampiones në fuqi të botës që  në fazën e grupeve, nisi me Francën në 2002-shin, e vijoi me Italinë në 2010-ën dhe Spanjën në 2014-t, ka mbetur në fuqi edhe në Botërorin “Rusi 2018”, sepse kampionia në fuqi, Gjermania, është eliminuar pas një humbjeje të turpshme …

Më shumë

Negociatat, Meta : Një vit kalon shpejt, i ftoj të gjithë për përqëndrim, përgjegjësi dhe bashkëpunim!

Presidenti Meta kthen projektbuxhetin dhe rreshtohet krahas studentëve

Presidenti shqiptar Ilir Meta ka vlerësuar se konkluzionet e djeshme të Këshillit për Çështjet e Përgjithshme mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Evropian duhen mirëpritur me realizëm dhe përgjegjshmëri. “Ne të gjithë duhet ta vlerësojmë dhe çmojmë vullnetin pozitiv me të cilin si Komisioni Evropian ashtu edhe të …

Më shumë

Basha: Të ngrihemi kundër Ramës bllokues i aspiratës integruese të vendit

Basha: Të ngrihemi kundër Ramës bllokues i aspiratës integruese të vendit

Bashkimi Europian nuk i ka hapur negociatat me Shqipërinë në refuzim ndaj krimit dhe korrupsionit qeveritare. Ky është opinioni i kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Ai ju ka bëri apel qytetarëve të bashkohen me opozitën për të përcaktur atë që e konsideron kthesë historike, duke larguar qeverinë Rama, bllokuese …

Më shumë

Negociatat, ambasada amerikane: Vendim pozitiv, por duhet rritur ritmi në reformën në drejtësi, dhe luftë kundër korrupsionit e krimit të organizuar

Negociatat, ambasada amerikane: Vendim pozitiv, por duhet rritur ritmi në reformën në drejtësi, dhe luftë kundër korrupsionit e krimit të organizuar

Ambasada Amerikane në Tiranë me anë të një deklarate e ka përgëzuar duke e kopnsideruar si një vendim pozitiv hapjen e negociatave në vitin 2019 mes BE dhe Shqipërisë. Sipas saj “Shqipëria ka bërë përparim domethënës dhe tani nevojitet të rrisë përpjekjet për të përfunduar reformat kyçe. Ne e nxisim …

Më shumë

Negociatat BE – Shqipëri, Vllahutin: Kalendar i qartë, nuk diskutojmë më data

Negociatat BE - Shqipëri, Vllahutin: Kalendar i qartë, nuk diskutojmë më data

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Shqipëri, Romana Vlahutin komentoi vendimin e Këshillit Europian për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Diplomatja e lartë e BE tha se Shqipëria ka marrë tre gjëra të rëndësishme positive ndërkohë që siguroi se pas kësaj Shqipëria do të vazhdojë të ketë ndihmën e BE. Por …

Më shumë

Shqipëria mirëpret Asamblenë e 80-të të Përgjithshme të EBU-së

RTSH dhe Shqipëria do të mirëpresin për herë të parë Asamblenë e 80-të të Përgjithshme të EBU-së, Bashkimit të Transmetuesve Evropianë, mbledhja e së cilës do të zhvillohet në Tiranë nga data 28-29 qershor. Përveç Asamblesë së Përgjithshme, në Tiranë do të zhvillohen edhe takimi i Bashkimit të Transmetuesve Botërorë, …

Më shumë