KRYEFAQJA » 2018 » Qershor (Faqe 68)

Arkiva Mujore: Qershor 2018

Italia me qeveri të re

Italia me qeveri të re

Pas 88 ditësh nga zgjedhjet e 4 marsit, Italia ka qeverinë e saj. Më në fund është arritur marrëveshja qeverisëse mes Lëvizjes 5 Yje e Partisë Lidhja. Presidenti italian, Sergio Mattarella, i ka dhënë mandatin e kryeministrit, juristit Giuseppe Conte, ndërsa dy liderët e koalicionit qeverisës Luigi Di Maio e …

Më shumë

Emri i Maqedonisë, SHBA mbështesin negociatat dypalëshe

Emri i Maqedonisë, SHBA mbështesin negociatat dypalëshe

SHBA mbështet negociatat aktuale nën drejtimin e OKB-së për emrin e Maqedonisë, njoftoi Departamenti e Shtetit. “Shpresojmë se liderët e Maqedonisë dhe Greqisë do të gjejnë zgjidhje të përbashkët të pranueshme për problemin me emrin, që do të jetë në interes të integrimit euroatlantik, prosperitetit ekonomik, paqes dhe stabilitetit në …

Më shumë

Peru, kapet 1 ton kokainë

Peru, kapet 1 ton kokainë

Në Peru, autoritetet kanë kapur më tepër se 1 ton kokainë, pas një hetimi që zgjati rreth katër muaj. Sasia e kokainës me vlerën e 45 milionë dollarëve, u konfiskua në qytetin bregdetar Çansej, në veri të Limës. Pakot me mbështjellje plastike kishin fotografitë e dy trafikantëve famëkeqë të drogës, …

Më shumë

SHBA, hyjnë në fuqi taksat e importit të çelikut dhe aluminit, shtohen kundërshtimet

Turqia nis me tarifat hakmarrëse kundër SHBA

Tarifat masive amerikane hynë në fuqi, ndërsa shtohen kundërshtimet ndaj lëvizjes agresive të administratës Trump. Kritikave për taksat e importit ndaj çelikut dhe aluminit nga BE, Kanadaja dhe Meksika ju shtuan edhe disa prej republikanëve veteranë në Kongres. Liderët e vendeve të prekura reaguan me zemërim ndaj tarifave amerikane, duke …

Më shumë

E Premte 01 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të influencohet nga qarkullimi i  masave ajrore relativisht të paqëndrueshme të cilat do të  vazhdojnë kushtëzojnë  vendin tonë dhe Kosovën me mot pjesërisht të paqëndrueshëm. E premte 01 Qershor 2018  Edhe dita e Premte 01 Qershor pra ku nis zyrtarisht vera Meteorologjike moti do të  mbetet  i paqëndrueshëm  me kthjellime në …

Më shumë