KRYEFAQJA » 2018 » Qershor (Faqe 40)

Arkiva Mujore: Qershor 2018

Era digjitale e RTSH mbërrin edhe në Ultësirën Perëndimore

Era digjitale e RTSH mbërrin edhe në Ultësirën Perëndimore

Rruga e vështirë që të çon në pikën më të lartë në Pllanë, nuk i ka penguar grupet teknike për të ngritur këtë kryevepër të transmetimeve digjitale që ofron sinjale të fuqshme Full High Definition.Prej këtej me ndezjen transmetuesit të 42- të të RTSH në Shqipëri, sinjali digjital i Radiotelevizionit …

Më shumë

Gjermania: Do të marrim në kohë vendimin për Këshillin Europian

Gjermania: Do të marrim në kohë vendimin për Këshillin Europian

Gjermania nuk ka marrë ende vendim për Shqipërinë dhe emrat zakonisht nuk janë kushte për projekte europiane. Sekretari i Përgjithshëm për Parlamentin në Ministrinë Gjermane të Drejtësisë që ishte në Tiranë për çeljen e projektit “Euralius V”, ka përjashtuar faktorët e lidhur me emra të përveçëm si mundësi gjykimi mbi …

Më shumë

Ruçi: Procesi i konsolidimit të pronës bujqësore të përfundojë jo më vonë se viti 2021

Ruçi: Procesi i konsolidimit të pronës bujqësore të përfundojë jo më vonë se viti 2021

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi e cilësoi fragmetarizimin e tokës bujqësore sipas pronësisë, si një pengesë të madhe për zhvillimin e bujqësisë dhe fshatit. Zoti  Ruci ishte i pranishëm në panairin e karrierës të organizuar nga Universiteti Bujqësor i Tiranës, ku deklaroi se kuvendi ka inkurajuar qeverinë që procesi i …

Më shumë

Gati ndërtimi i HEC-it të Kalivaçit

Gati ndërtimi i HEC-it të Kalivaçit

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njoftoi se ka nënshkruar kontratën me fituesin e garës për ndërtimin, operimin dhe transferimin me koncesion të hidrocentralit të Kalivaçit. Përmbyllja e procedurës i hap rrugën konkretizimit të një prej veprave më të rëndësishme hidroenergjetike në vend, e lënë pezull prej dy dekadash. Shpallja e …

Më shumë

Fati i Teatrit Kombëtar, artistët kërcënojnë uzurpimin e godinës nëse synohet prishja e saj

Basha: Rama të tërheqi ligjin për teatrin ndryshe pasojat do të jenë të paparashikueshme

Artistët shqiptarë kërcënojnë me uzurpim të godinave të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental, nëse ato do të shemben. Ky është vendimi i Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, bërë i ditur në një letër drejtuar presidentit Ilir Meta dhe kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi. Përmbajtja e saj u bë …

Më shumë

Vrasja e vajzës tek “Don Bosko”, policia i kalon përgjegjësinë policisë

MB: Nuk ka raport të CIA-s për Shqipërinë! Janë spekulime!

Shërbimi për Çështjet e Brendshme ia ka kaluar prokurorisë përgjegjësinë e mosreagimit për rastin e kallëzimit që 19 vjecarja Xhuljeta Çuni bëri ndaj përndjekjeve që Xhafer Mata i bënte të resë. Menjëherë pas ngjarjes që tronditi Tiranën ku 31 vjecari Mata qëlloi për vdekje mbi vajzën që e dashuronte e …

Më shumë