KRYEFAQJA » 2018 » Qershor (Faqe 12)

Arkiva Mujore: Qershor 2018

Prezantohet nisma, Shqipëria dhe Kosova do të heqin tarifat për shërbimin “roaming”

Prezantohet nisma, Shqipëria dhe Kosova do të heqin tarifat për shërbimin “roaming”

Shqipëria dhe Kosova do të heqin tarifat për shërbimin “roaming”. Nisma u prezantua në komisionin e veprimtarive prodhuese të parlamentit shqiptar, ndërkohë që drafti i detajuar do të jetë gati javën e ardhshme. Sipas kreut të komisionit deputetit socialist Eduard Shalsi “Javën tjetër drafti është gati, do të nis konsulta …

Më shumë

Sociologët: Futbolli po rrit socializimin dhe pozivitetin

Sociaologët: Futbolli po rrit socializimin dhe pozivitetin

Eventet futbollistike i bëjnë njerëzit më të mirë në marrëdhëniet mes njeri-tjetrit. Vëzhgimet e sociologeve gjatë këtyre dy javë që RTSH ka transmetuar ndjeshjet e kampionatit botëror, konstatojnë se gjendja emocionale e njerëzve ështe shumë herë më pozitive dhe kjo klimë e ngrohtë miqësish që krijohen sipas tyre e ka …

Më shumë

Grupi D, Nigeri – Argjentinë, një duel për “jetë a vdekje”

Grupi D, Nigeri - Argjentinë, një duel për "jetë a vdekje"

“Ndaj Nigerisë do të shikoni versionin më të mirë të Argjentinës në këtë Botëror.” Kjo është garancia që ka dhënë trajneri i amerikanolatinëve, Horhe Sampaoli, duke folur në prag të ndeshjeve të sotme, kur dy herë kampionët e botës kanë vetëm një alternativë, fitoren ndaj Nigerisë, nëse synojnë të mbeten …

Më shumë

Rama në mbështetje të Xhakës dhe Shaqirit çel llogarinë “MOS KINI FRIKE NGA SHQIPONJA”

Rama në mbështetje të Xhakës dhe Shaqirit çel llogarinë "MOS KINI FRIKE NGA SHQIPONJA"

Gjoba prej 10 mijë frangash që FIFA u ka vendosur dy futbollistëve shqiptarë Xhaka e Shaqiri, për xhestin e tyre përshëndetës me shqiponjën dykrenore gjatë shënimit të golave ndaj Serbisë në “Rusi 2018”, nga kryeministri shqiptar Edi Rama është konsideruar absurde. “MOS KINI FRIKE NGA SHQIPONJA” është emri i llogarisë …

Më shumë

Londër, rekord ditësh të nxehta

Londra ka qenë për shumë kohë në perceptimin e përgjithshëm sinonim i motit të paqëndrueshëm. Imazhit të xhentellmenit që shëtiste rrugëve të kryeqytetit britanik, ka qënë e pamundur të mos i bashkëngjisje një çadër në dorë. Por vitet e fundit kjo ka ndryshuar shumë. Ndërsa në disa pjesë të Europes …

Më shumë

Europa dhe Kina pritet synojnë të modernizojë rregullat e tregtisë botërore

Europa dhe Kina pritet synojnë të modernizojë rregullat e tregtisë botërore

Europa dhe Kina pritet të formojnë një grup, i cili synon të modernizojë rregullat e tregtisë botërore, për t’iu përshtatur politikës teknologjike, subvencioneve qeveritare, në përpjekje për të mbështetur tregtinë botërore. Këto komente i bëri gjatë vizitës së tij në Pekin, nënpresidenti i Komisionit Europian Jyrki Katainen. Ai tha se …

Më shumë