KRYEFAQJA » 2018 » Qershor (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Qershor 2018

Europarlamentarët i kërkojnë Bashkimit Europian çeljen e negociatave për Tiranën e Shkupin

Europarlamentarët i kërkojnë Bashkimit Europian çeljen e negociatave për Tiranën e Shkupin

Raportuesi për Shqipërinë Knut Fleckenstein, raportuesja për Kosovën Tanja Fajon, eurodeputeti Eduard Kukan, Monica Macovei dhe europarlamentarë të tjerë të Brukselit i kërkojnë Bashkimit Europian çeljen e negociatave për Tiranën e Shkupin si dhe liberalizimin e vizave për Kosovën. “Futja e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian prodhon stabilitet dhe paqe …

Më shumë

Roth: BE duhet të dërgojë sinjale jeshile për çeljen zyrtare të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Roth: BE duhet të dërgojë sinjale jeshile për çeljen zyrtare të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Michael Roth Ministri Gjerman për Europën, ka deklaruar për gazetarët para mbledhjes së ministrave të jashtëm në Luksemburg, se Shqipëria dhe Maqedonia janë në rrugë të drejtë dhe se BE duhet të dërgojë sinjale jeshile për çeljen zyrtare të negociatave me të dy vendet. “Të gjithë duhet të njohim faktin …

Më shumë

Holanda jep sinjale të forta se është tërhequr nga bllokimi i hapjes së negociatave të BE me Shqipërinë

Holanda jep sinjale të forta se është tërhequr nga bllokimi i hapjes së negociatave të BE me Shqipërinë

Qeveria e Holandës ka dhënë sinjale të forta se është tërhequr nga bllokimi i hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Ministri i Jashtëm holandez, Stef Blok ka folur për gazetarët përpara mbledhjes së Këshillit të Punëve të Përgjithshme, ku ka theksuar se shpreson se sot do të jetë …

Më shumë

Kreu i parlamentit Ruçi pret drejtorin e përgjithshëm të EBU

reu i parlamentit Ruçi pret drejtorinn e përgjithshëm të EBU

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka pritur në një takim Noel Curran, Drejtor i Përgjithshëm i Bashkimit të Transmetuesve Europianë, i shoqëruar nga Drejtor i Përgjithshëm i RTSH-së, Thoma Gëllci. Media, nënvizoi Kryetari i Kuvendit Ruçi, ka luajtur një rol të rëndësishëm në transformimet demokratike në Shqipëri, të cilin ai …

Më shumë