KRYEFAQJA » 2018 » Qershor (Faqe 10)

Arkiva Mujore: Qershor 2018

Zgjerohet aeroporti “Heathrow”

Një shekull pas fillesave modeste si një aerodrom i thjeshtë në një fshat në perëndim të Londrës, Heathrow mund të transformohet në aeroportin më të madh të botës pas një vendimi kontrovers të ligjvënësve britanike të cilët kanë aprovuar ndërtimin e një piste të tretë të tij. Debate mbi zgjerimin …

Më shumë

Ndarjet e familjeve: Shtetet amerikane padisin Trump

17 shtete amerikane e kanë hedhur në gjyq administratën Trump mbi politiken e ndarjes së familjeve emigrante, të konsideruar prej tyre si mizore dhe të paligjshme. Aktpaditë i kanë depozituar Prokurorët e Përgjithshëm demokratë të këtyre shteteve që përfshijnë Uashingtonin, Nju Jorkun dhe Kaliforninë. Veprimi ligjor i tyre kundërshton linjën …

Më shumë

E Mërkurë 27 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

Europa Juglindore po vazhdon të ndikohet nga një shtjellë ciklonike e pozicionuar në detin Jon e  cila po mban në vendin tonë dhe Kosovë mot të paqëndrueshëm dhe temperatura poshtë normës se muajit Qershor. E Mërkurë 27 Qershor 2018  Edhe dita e Mërkurë  dt 27 Qershor  moti  do të mbetet i paqëndrueshëm me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat do të pasohen nga rreshje shiu në mesditë …

Më shumë

BE: Negociatat hapen në Qershor 2019, Rama e Basha vlerësime kontradiktore

BE: Negociatat hapen në Qershor 2019, Rama e Basha vlerësime kontradiktore

Ministrat e jashtëm dhe ata të çështjeve europiane, anëtarë të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme që merret me organizimin e takimeve të liderëve të BE-së, kanë dhënë dritën jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë në qershor të 2019-ës. Ky vendim shpresohet t’i hapë rrugë miratimit …

Më shumë