KRYEFAQJA » 2018 » Maj (Faqe 7)

Arkiva Mujore: Maj 2018

Ministri Gjiknuri dhe Ambasadorja Gjermane inspektojnë punimet në Portin e Durrësit

Ministri Gjiknuri dhe Ambasadorja Gjermane inspektojnë punimet në Portin e Durrësit

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri, shoqëruar nga Ambasadorja Gjermane në vendin tonë, ishin për të inspektuar punimet në terminalin lindor të Portit Kombëtar të Durrësit, ku po punon firma konçensionare EMS APO. Ministri vlerësoi punën që po bëhet, ndërkohë që evidentoi edhe disa problematika. Sipas tij këto probleme …

Më shumë

Rinas, mbërrin çarteri i parë me 100 turistë nga Izraeli

Rinas, mbërrin çarteri i parë me 100 turistë nga Izraeli

Në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Rinas, ka mbërritur çarteri i parë me 100 turistë nga Izraeli. Pranë pikave të informimit “Smile Albania” në aeroport, turistëve izraelitë u jepet informacion dhe buzëqeshje duke shënuar kështu edhe përurimin të së parës pikë informacioni në një nga pikat hyrëse të Shqipërisë. Fillimi …

Më shumë

Fondi Shqiptar i Zhvillimit për Diasporës diskutohet pa opozitën

Fondi Shqiptar i Zhvillimit të Diasporës diskutohet pa opozitën

Deputetë e opozitës shkuan të gjithë së bashku në komisionin e ekonomisë dhe pavarësisht çështjes në rendin e ditës kryefjalë e tyre ishte lirimi nga arresti shtëpiak i ish-ministrit të brendshëm Saimir Tahiri, dorëheqja e ministri aktual të brendshëm Fatmir Xhafaj dhe diskutimi për hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe …

Më shumë

Java e Ali Pashë Tepelenës

Simpoziumi shkencor ku është trajtuar kontributi historik i Ali Pashës në çështjen kombetare, ka çelur siparin e aktiviteteve në Javën e Ali Pashë Tepelenes. Të pranishmit figura të njohura të politikës e historiografisë, kanë folur për periudha e çështje të ndryshme të aktivitetit të Ali Pashait, si themelues i të …

Më shumë