KRYEFAQJA » 2018 » Maj (Faqe 30)

Arkiva Mujore: Maj 2018

“Dita Kombëtare e Jetimëve”, presidenti Meta takohet me fëmijë dhe të rinj jetimë

“Dita Kombëtare e Jetimëve”, presidenti Meta takohet me fëmijë dhe të rinj jetimë

20 maji  “Dita Kombëtare e Jetimëve” e ka shtyrë presidentin Ilir Meta, në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, organizoi një pritje me fëmijë dhe të rinj jetimë. Presidenti Meta zhvilloi një bisedë të ngrohtë me fëmijët dhe të rinjtë e pranishëm. “Që kur kam marrë detyrën …

Më shumë

Dr. Entela Komnino nderohet me Çmimin e Mirënjohjes “Dritëro” për librin “E vërteta për Nolin”

Mbrëmja e së premtes në “Ditënetët e librit” në Tiranë ka shënuar çmimin e Dritëroit për publicisten Entela Komnino. Ka qenë libri “E vërteta për Nolin” ai që pas shumë vite hulumtimesh për një emër të madh shqiptar si Fan Noli, e çmoi me një emër tjetër të madh si …

Më shumë

RTSH, risi në transmetim për Botërorin “Rusia 2018”

10 shtator, Tirana dhe Durrësi përfundimisht në erën e transmetimeve digjitale radiotelevizive

Radio Televizioni Shqiptar është përfshirë në një proces transformimi rrënjësor sa i përket teknologjisë dhe kontakteve. Përgjatë muajve të fundit, falë investimeve të kryera RTSH ka bërë kalimin nga transmetime analoge në transmetime dixhitale në shumë zona të vendit, duke hedhur hapa të rëndësishëm drejt teknologjisë radiotelevizive të së ardhmes. …

Më shumë

Opozita fton shqiptarët në protestë, Basha: Të mbyllim një herë e mirë kapitullin e krimit në Shqipëri

Opozita bojkoton çeljen e sesionit të ri parlamentar dhe paralajmëron takim të jashtëzakonshëm në Shkodër

Opozita shqiptare u ka bërë thirrje shqiptarëve të bashkohen në një protestë sipas saj për të larguar nga pushteti kriminelët. Thirrja është bërë publike për mediat pas mbledhjes së partive aleate në selinë e PD. “Opozita e Bashkuar i fton të gjithë qytetarët shqiptarë, demokratë e socialistë, të bashkohemi në …

Më shumë

Hygeia konstaton 6 raste me melanomë në 400 vizita falas

Hygeia konstaton 6 raste me melanomë në 400 vizita falas

Statistikat mjekësore sipas të cilave rreth 85 përqind e rasteve me kancer në lëkurë janë të lidhura me ekspozimin ndaj rrezeve ultraviolet të diellit, i kanë shtyrë dermatologët e spitalit Hygeia të zgjerojnë fushatën ndërgjegjësuese të muajit maj edhe tek punonjësit e ujësjells-kanalizimeve, të konsideruar si kontigjent në rrisk. “Ka …

Më shumë