KRYEFAQJA » 2018 » Maj (Faqe 21)

Arkiva Mujore: Maj 2018

Panair për studentët e huaj në Shqipëri, si ndihen ata në vendin tonë?

Jo vetëm shqiptarët shkojnë për studime jashtë Shqipërisë. Ka edhe studentë të huaj që studiojnë në Shqipëri. Ose me studimeve universitare me kohë të plotë, ose si pjesë e programeve të pjesshme studimore. Që sot Ditën Botërore të Diversitetit Kulturor në Shqipëri kanë përfaqësuar vendet e tyre nëpër stenda në …

Më shumë

Shqipëria dhe Izraeli diskutojnë sigurinë kibernetike, industrinë dhe edukimin ushtarak

Shqipëria dhe Izraeli diskutojnë sigurinë kibernetike, industrinë dhe edukimin ushtarak

Për herë të parë një ministër shqiptar i mbrojtjes shkon zyrtarisht në Izrael. Aktualisht, Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhacka ka nisur nje vizitë zyrtare dyditore atje ku është pritur nga homologu i saj Avigdor Liberman, të cilët e konsideruan këtë hap si të një rëndësie të veçantë në marrëdhëniet politike …

Më shumë

Rama në Panairin e Punës në Gjirokastër: Po mundësojmë punësimin real!

Rama në Panairin e Punës në Gjirokastër: Po mundësojmë punësimin real!

Kryeministri Edi Rama ishte vizitor në Panairin e Punës në Gjirkastër, ku dhe u njoh drejtpërsëdrejti me mundësitë që ofrohen për punësim, jo vetëm për Gjirokastrën, por edhe për zonat përreth. Sipas përfaqësuesve të Shërbimit Kombëtar të Punësimit, në panairi ku ofroheshin 420 vende të lira pune, kërkesat nga ana …

Më shumë

Arratiset nga salla e gjyqit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e së mërkurës në Gjykatën e Vlorës. Një person i cili ndodhej para trupit gjykues për t'u njohur me dënimin ndaj tij është arratisur nga gjykata, spo trupi gjykues ka dhënë vendimin me 5 vjet heqje lirie. Personi i identifikuar si Mikel Kasa, i cili po gjykohej në paraburgim për heqje të paligjshme të lirisë, është larguar me vrap sapo ka dëgjuar vendimin me 5 vjet heqje lirie. Policia është në ndjekje.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e së mërkurës në Gjykatën e Vlorës. Një person i cili ndodhej para trupit gjykues për t’u njohur me dënimin ndaj tij është arratisur nga gjykata, sapo gjykatësi Skënder Halluci, ka dhënë vendimin. Personi i identifikuar si Mikel Kasa 28 vjeç, i cili …

Më shumë

“Rilindja Urbane” në Libohovë, përfshin zonat historike

134 milion lekë ka investuar qeveria shqiptare për projektin e “Rilindja Urbane në Libohovë. Kryeministri Rama dhe ministrja e kulturës, Kumbaro, inspektuan punimet që do të rijetëzojnë infrastrukturën e qytezës. Ministrja Kumbaro tha se pjesë e rikonstruksionit janë dhe godina e bashkisë, shkollës, unaza e qytetit. “Në total janë rreth 10 …

Më shumë