KRYEFAQJA » 2018 » Prill (Faqe 5)

Arkiva Mujore: Prill 2018

Tusk : Liderët e Ballkanit Perëndimor të zgjidhin mosmarrëveshjet dypalëshe

Tusk në Tiranë: "Ajo çfarë keni bërë është e mjaftueshme për të çelur bisedimet"

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk u kërkoi të premten liderëve të Ballkanit Perëndimor që të zgjidhin mosmarrëveshjet dypalëshe dhe të japin një sinjal të qartë se vendet e tyre janë gati t’i bashkohen Bashkimit Europian. Duke folur në një samit rajonal të mbajtur në Maqedoni, zoti Tusk u përqëndrua …

Më shumë

Barbero: Shqipëria duhet të përshtasë legjislacionin me atë të BE-së për sa i përket rritjes së sigurisë në punë.

Për të rritur sigurinë dhe standartet në punë Organizata Botërore e Punës po mbështet qeverinë shqiptare. Ekspertë të kësaj organizate po trajnojnë Inspektoriatin e Punës me synimin edhe përafrimin e standardet të vendit tonë me ato europiane. Ekperti i Organizatës Botërore të Punës Javier Barbero shpjegon në një intervistë për …

Më shumë

Sulm ajror në Gaza

Porti kryesor i Gazës u godit nga avionët izraelitë, duke dëmtuar dy barka por pa shkaktuar viktima. Ushtria izraelite bëri të ditur se avionët e saj luftarakë shënjestruar gjashtë shenjestra të cilat i përkasin forcës detare të organizatës Hamas, por nuk dha vendondodhjen e shënjestrave. Besohet se ky është sulmi …

Më shumë

Reagimet për samitin e Koreve

Mediat Koreano veriore e kanë përshkruar samitin e së premtes mes liderit Kim Jong un dhe presidentit koreano jugor Moon Jae in si një takim historik që i hap rrugë fillimit të një epoke të re. Në një lëvizje të rrallë, televizioni dhe agjencia shtetëroer e lajmeve përshëndetën bisedimet dhe …

Më shumë