KRYEFAQJA » 2018 » Prill (Faqe 40)

Arkiva Mujore: Prill 2018

Sulmi në Duma të Sirisë, Rusia parajmëron SHBA-të për ndonjë veprim të mundshëm ushtarak

Rusia i ka kërkuar SHBA-ve të shmangin ndërmarrjen e ndonjë aksioni ushtarak në kundërpërgjigje të një sulmi të pretenduar kimik në Duma të Sirisë. – Do t’ju kërkoja sërish që t’i shmangeni planeve që po zhvilloni aktualisht, – u shpreh i dërguari rus në Këshillin e Sigurimit të OKB-së Vasili …

Më shumë

Argjentina hedh kanditaturen për kupen e botës 2030

Yjet futbollit botëror, Lionel Messi dhe Luis Suarez kanë vendosur të ofrojnë mbështetjen e tyre për një ofertë të përbashkët nga Argjentina, Uruguai dhe Paraguai për të organizuar Kampionatin Botëror të 2030-të. “Messi do të bashkohet me ne në këtë iniciativë, dhe sigurisht Suarez,” tha Fernando Marin, koordinatori i kësaj …

Më shumë

Pritet flaka olimpike në Japoni

Flaka olimpike pritet të vijë shumë shpejt në Japoni, vendin ku do të organizohen lojërat olimpike verore në 2020. Ministri përgjegjës për ndërtimin i Japonisë, Masayoshi Joshino, është ngarkuar të mbikëqyrë punimet që po bëhen në zonat e prekura nga tërmeti që goditi Japoninë. Në një konferencë për shtyp ai …

Më shumë

E Mërkurë 11 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të vazhdojë të jetë në ndikimin e Anticikonit të Azoreve i cili do të  kushtëzojë në vendin tonë dhe Kosovë  mot me temperatura të larta. E Mërkurë 11 dt Prill 2018  E Mërkurë 11 dt Prill moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të  mesatare deri të dendura në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me  shpejtësi  …

Më shumë

Qyteti im – Berati

QYTETI IM "Banesa beratase"

Ka një gjë, që qyteti i Beratit, dhe shtresëzimet e tij historike nuk e ka ndërruar prej shekujsh. Ajo është bardhësia e tij. Bardhësia, që vjen prej zajeve të Osumit, ajo që ka veshur të gjithë banesën urbane, por edhe peisazhin kudo.Paraardhësit e tyre u munduan që enigmën e qytetit …

Më shumë

Vritet një i ri në Kinostudio

hedhur poshtë çdo akuzë.

Një person është vrarë pranë një pike karburanti në zonën e Kinostudios në Tiranë mbrëmjen e së martës. Viktima është identifikuar si Marjo Majollari rreth 30 vjeç. Në vendgjarje janë gjetur disa gëzhoja plumbash dhe banorët thonë se kanë dëgjuar tre krisma.  Policia po heton rreth ngjarjen. Ka dyshime se …

Më shumë