KRYEFAQJA » 2018 » Prill (Faqe 32)

Arkiva Mujore: Prill 2018

Francë, protestuesit sfidojnë Macronin, arrestime dhe të plagosur në protesta

Autoritetet franceze kanë bërë të ditur se 63 persona janë arrestuar dhe 9 oficerë policie janë plagosur, gjatë protestave të mbajtura në dy qytete, mes zemërimit të zjarrtë ndaj ndryshimeve ligjore të reformës së punës nën drejtimin e presidentit Emmanuel Macron. Ministri i Brendshëm, Gerard Collomb denoncoi dhunën dhe shkatërrimin …

Më shumë

Gjiknuri për “Rrugën e Kombit”

Banorët e qarkut të Kukësit dhe mjetet e transportit publik të zonës do të kenë tarifë të reduktuar kalimi në Rrugën e Kombit, njoftoi ministri i infrastrukturës dhe energjitikës Damian Gjiknuri gjatë një vizite në Kukës. “Jemi duke negociuar me koncesionarin por njëkohesisht duke u konsultuar edhe me popullatën për të …

Më shumë

Panairi “Lumturo dhimbjen”

Janë gatime të vogla të bëra nga fëmijët me aftësi ndryshe dhe të tjerë të mbështetur nga prindërit, por pesha e misionit është e madhe. Disa kujdesen për ekspozimin e produktit, disa për të komunikuar me klientë ndërsa të tjerë ruajnë paratë e mbledhura. Të gjithë për një qëllim: Mbështetejen! …

Më shumë

Forcat siriane hynë në Duma

Forcat siriane të sigurisë kanë hyrë në qytetin Duma këtë të shtunë. Sipas mediave shtetërore siriane, rivënia nën kontroll të qeverisë së Bashar Al-Asad të këtij qyteti është thjesht cështje orësh. Duma ishte edhe qyteti i fundit i kontrolluar nga rebelët në krahinën e Gutës Lindore në afërsi të kryeqytetit …

Më shumë

SHBA dhe aleatët godasin Sirinë

SHBA dhe aleatët godasin Sirinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ka urdhëruar sulme precize ushtarake kundër Sirisë, në bashkëpunim me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën. Operacioni është në përgjigje të sulmit të dyshuar kimik, që ka ndodhur javën e kaluar në qytetin sirian, Duma. Në fjalimin drejtuar kombit, të premten vonë, …

Më shumë