KRYEFAQJA » 2018 » Prill (Faqe 31)

Arkiva Mujore: Prill 2018

E Hënë 16 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  do të  ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme më të freskëta veriperëndimore të cilat  do të  mbajnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot të paqëndrueshëm dhe rënie graduale të temperaturave. E Hënë 16 dt Prill 2018  Fillimi i javës  dt 16 Prill  në vendin tonë moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare  deri të dendura të pasuara …

Më shumë

Eksodi i shqiptarëve të Kosovës në ’99-ën, është përkujtuar sot në Kukës

Eksodi i shqiptarëve të Kosovës në '99-ën, është përkujtuar sot në Kukës

 Morinë e Kukësit; dogane e cila 19 vite më parë, u kthye në shpresë për karvanet e pafund me shqiptarë të Kosovës, dëbuar nga trojet etnike nga ushtria serbe e Millosheviçit. Çdo ngjarje historike duhet dokumentuar në mënyra të ndryshme. Për eksodin e shqiptarëve të vitit 1999, vjen një tjetër …

Më shumë

Shkarkohen 46 punonjës të administrates pas ankesave në portalin e bashkëqeverisjes

Nga denoncimet e qytetarëve të dërguara në portalin e platformës së bashkëqeverisjes janë shkarkuar në 5 muajt e fundit 46 punonjës të administratës. Në një dalje publike, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjoni tha se shkeljet janë kryesisht në zyrat e hipotekave dhe Aluiznit. Ministrja e Drejtësisë tha se masat nuk …

Më shumë

Klosi: Të gjithë për aksionin “Pastrojmë tokën që duam”, 17-22 prill Java e Tokës

Operacioni i pastrimit të bregdetit vijon në grykëderdhjen e Bunes, e Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi është shprehur se të gjithë institucionet janë të angazhuar si dhe ka apeluar për pjesëmarrjen e gjithë shoqërisë e bizneseve në këtë aksion. Duke e konsideruar gjendjen krejtësisht të papërshtatshme e në …

Më shumë

Mali i Zi zgjedh sot presidentin

Në Mal të Zi po votohet për zgjedhjet presidenciale, ku në garë janë 7 kandidatë. Keto zgjedhje cilësohen tejet të rëndësishme për qëndrueshmërinë dhe për të ardhmen e vendit. beteja zhvillohet mes kandidatit të partisë në pushtet, Milo Gjukanoviç, ish-kryeministër dhe rivalit të tij të pavarur Mladen Bojaniç. Sondazhet japin …

Më shumë