KRYEFAQJA » 2018 » Prill (Faqe 29)

Arkiva Mujore: Prill 2018

“The New York Times” dhe “The New Yorker” fitojnë Pulitzerin

Gazetat që përmes shkrimeve investigative ekspozuan skandalin e regjisorit Harvey Uejnstin, por edhe ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 janë vlerësuar me çmimin Pulitzer. Kanë qenë “New York Times” dhe “The New Yorker” që kanë marrë çmimin për Shërbimin Publik, për denoncimin e ngacmimeve dhe agresioneve seksuale të …

Më shumë

E Martë 17 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  do të  ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme më të freskëta me origjinë Veriperëndimore të cilat  do të  mbajnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot të paqëndrueshëm dhe rënie të temperaturave.  E Martë 17 dt Prill 2018  Dita e Martë dt 17 Prill  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare përgjatë ultësirës Perëndimore, ndërsa në Verilindje dhe Juglindje do …

Më shumë

BE – Ballkan, – jo më: Ne dhe ata!

100 vjet pas Luftës së Parë Botërore: Deklaratë mbi Partneritetin Evropian me rajonin

Ballkani është përsëri në axhendën evropiane, duke hapur rrugën për krijimin e marrëdhënieve më transparente dhe rinovimin e partneritetit. Pas shumë viteve të lënies pas dore të këtij rajoni, rritjes së autoritarizmit dhe ndërhyrjes destruktive të fuqive të huaja, Bashkimi Evropian (BE) kohëve të fundit ka kuptuar nevojën e përshpejtimit …

Më shumë

Meta uron Gjkukanoviç: Fitorja juaj-garanci për forcimin e mëtejshëm të paqes dhe bashkëpunimit rajonal

Meta uron Gjkukanoviç: Fitorja juaj-garanci për forcimin e mëtejshëm të paqes dhe bashkëpunimit rajonal

Presidenti shqiptar Ilir Meta ka uruar zotin Milo Gjukanoviç për zgjedhjen e tij si President i Malit të Zi, duke e cilësuar si një mbështetje e qartë për konsolidimin e orientimit euroatlantik dhe evropian të vendit, si dhe garanci për forcimin e mëtejshëm të paqes dhe bashkëpunimit rajonal. Në një …

Më shumë

Mogherini viziton të martën Tiranën

17 Prilli do të shënojë marrjen e rekomandimit nga Komisioni Europian për çeljen e negociatave për Shqipërinë. Do të jetë komisionerja europiane për politikën e jashtme Federica Mogherini ajo që do t’i dorëzojë personalisht qeverisë progres raportin e Komisionit Evropian. Vizita e Mogherinit vjen në kuadër të një turi Ballkanik …

Më shumë

Vlahutin: Progres raporti do të njohë punën e mirë të bërë nga Shqipëria

Rekomandimi për Shqipërinë nga Bashkimi Europian pritet të jetë pozitiv të paktën kështu la të kuptohet ambasadorja e BE-së në vendin tonë Romana Vlahudin. Progres raporti do të njohë punën e mirë të bërë nga Shqipëria është shprehur ambasadorja Vlahudin. Ky entuziazëm i ambasadores vjen një ditë përpara datës kur …

Më shumë