KRYEFAQJA » 2018 » Prill (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Prill 2018

Macron mban fjalim në PE, apelon për mbrojtjen e demokracisë në BE

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u bëri thirrje evropianëve t’i rezistojnë rritjes së autoritarizmit dhe të ripërtërijnë përkushtimin e tyre ndaj demokracisë. “Nuk dua t’i përkas një brezi të të përgjumurve që kanë harruar të kaluarën e tyre”, tha Macron në një fjalim para Parlamentit Evropian në Strasburg. “Dua t’i …

Më shumë

BE kërkon kompensim nga SHBA-ja për tarifat amerikane në çelik dhe alumin

Bashkimi Evropian po kerkon kompensim nga Shtetet e Bashkuara për tarifat amerikane në çelik dhe alumin, pavarësisht deklaratave të Uashingtonit se BE-ja nuk është subjekt i rregullave të Organizatës Botërore të Tregtisë. mBashkimi Evropian ka thënë se nuk e pranon justifikimin e “sigurisë kombëtare” në vënien e këtyre tarifave nga …

Më shumë