KRYEFAQJA » 2018 » Mars (Faqe 8)

Arkiva Mujore: Mars 2018

Përkujtohet themelimi i shkollës së mesme ushtarake “Skënderbej”

Përkujtohet themelimi i shkollës së mesme ushtarake “Skënderbej”

Sot mbushen 73 vjet nga themelimi i shkollës së mesme ushtarake “Skënderbej” në Tiranë, një nga qendrat kryesore të edukimit të ushtarakëve shqiptare. Ajo është inguruar më 28 mars të vitit 1945, pak muaj pasi Shqipëria ishte çliruar nga pushtuesit nazifashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre. Presidenti Ilir Meta duke folur …

Më shumë

Përkujtohet Tragjedia e Otrantos

Përkujtohet Tragjedia e Otrantos

21 vjetori i Tragjedisë së Otrantos, një nga më të dhimbshmet në historinë e tranzicionit postkomunist në Shqipëri, është përkujtuar edhe këtë vit në Portin e vlorës. Ishte 28 marsi i vitit 1997, kur 115 qytetarë shqiptarë që po përpiqeshin të shpëtonin nga trazirat e dhunshme që kishin përfshirë qytetet …

Më shumë

“Rruga e Kombit” protestë masive kundër pagesës së qarkullimit

"Rruga e Kombit" protestë masive kundër pagesës së qarkullimit

Morina, pika kryesore mes Shqipërisë dhe Kosovës është kthyer në epiqendër të një proteste masive kundër pagesës për të qarkulluar në “Rrugën e Kombit”, pagesë e cila pritet të hyjë në fuqi më 15 prilli. Rreth 150 Kamionë nga Kosova hynë bosh në Shqipëri, duke paralajmëruar një bojkot masiv të …

Më shumë

DASH dënon ngjarjet në Mitrovicë

DASH dënon ngjarjet në Mitrovicë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i dënuan me forcë ngjarjet e së hënës në Mitrovicë, për të cilat thonë se rrisin tensionet në mënyrë të panevojshme dhe kërcënojnë stabilitetin rajonal. Në deklaratën e lëshuar nga zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heather Nauert, u bëhet thirrje palëve që të shmangin …

Më shumë