KRYEFAQJA » 2018 » Mars (Faqe 40)

Arkiva Mujore: Mars 2018

Tradhëti kombëtare e PD?! Rama dhe Basha replikojnë në distancë, Ristani thirret në prokurori

Tradhëti kombëtare e PD?! Rama dhe Basha replikojnë në distancë, Ristani dhirret në prokurori

Prokuroria thirri të premten sekretarin e përgjithshëm të PD Arben Ristani, për të dhënë shpjegime mbi çështjen e pagesave të lobimit në SHBA në favor të PD-së, në prag të zgjedhjeve parlamentare të 2017. Burime nga organi i akuzës bëjnë të ditur se zoti Ristani ka dhënë shpjegime në lidhje …

Më shumë

Përgatitje për zgjedhjet lokale të 2019

Presidenti Meta: Zgjedhjet lokale më 30 qershor 2019

Komisioni i Posaçëm për Reformën Zgjedhore zhvilloi të premten seancën e dytë dëgjimore me përfaqësues të shoqërisë civile, të cilët prej vitesh monitorojnë proçeset elektorale në Shqipëri. Para deputetëve u paraqiten përfaqësues të disa organizatave që parashtruan vlerësimet e tyre me qëllim përmirësimin e ligjit të ardhshëm të zgjedhjeve. Seanca …

Më shumë

Mekanizmi i monitorimit të punës në AP

Mesi: 2018 ristrukturim i plotë i institucioneve në varësi

Inisiativa e përbashkët e Bashkimit europian dhe OECD – organizatës për bashkëpunim ekonomik dhe zhvillim, SIGMA, synon që të japë mbështjeje për përmirësim në qeverisje e menaxhim për vendet pjesëtare apo që aspirojnë të bëhen pjesë. Raporti për funksionimin e reformes në administrën publike rezulton me vlerësime pozitive. Zv. Kryeministrja …

Më shumë

Lumi Ishëm del nga shtrati

Lumi Ishëm ka dal sërish nga shtrati në fshatin Murqinë, aty ku ka përmbytur edhe sipërfaqe toke të konsiderueshme që arrijne deri në 60 hektarë. Ndonëse gjatë natës lumi u tërhoq në shtratin e tij, në orët e paradites ai kapërceu shtratin. Daljet e tij të shpeshta janë bërë një problem …

Më shumë

Përmirësimi i sistemit zgjedhor, ODIHR mbërrin në Shqipëri

Përmirësimi i sistemit zgjedhor, ODIHR mbërrin në Shqipëri

Përmirësimi i sistemit zgjedhor në vendet e Ballkanit Perëndimor, ka sjellë në Tiranë një delegacion të ODIHR-it i kryesuar nga Raul Muresan, koordinator i projektit. Ai u prit nga kryetari i KQZ-së Klement Zguri. Projekti “Mbështetje për Zgjedhjet në Ballkanin Perëndimor” fokusohet në përpjekjet e vendeve të rajonit për zbatimin …

Më shumë