KRYEFAQJA » 2018 » Mars (Faqe 4)

Arkiva Mujore: Mars 2018

Fushë-Arrëzi, qyteza e braktisur ku varfëria ulet këmbëkryq

Fushë-Arrëzi, dikur krenaria e industrisë shqiptare tashmë i braktisur

Qytetarët e Fushë – Arrëzit prej vitesh po përballen me papunësi dhe gjendje të vështirë ekonomike. Pas 27 vitesh kur një prej industrive më të mëdha të përpunimit të drurit dhe prodhimit të mobiljeve në vend pushoi së funksionuari, shumë specialistë dhe punonjës të kësaj ndërmarrjeje e braktisën qytezën. Sipas …

Më shumë

Dëbimi i diplomatëve amerikanë, SHBA: Rusia po izolon veten! Lavrov: Reagim proporcional!

Trampi fton Putinin për vizitë në SHBA

Pas vendimit të Rusisë për të dëbuar gjashtëdhjetë diplomatë amerikanë dhe për të mbyllur konsullatën amerikane në Shën Petërsburg, ka reaguar Departamenti i Shtetit. Zëdhënësja Hethër Nauert tha se SHBA-të mund të marrin masa të metëjshme për t’iu kundërpërgjigjur dëbimit të pajustifikuar të diplomatëve amerikanë. “Kemi të drejtën për t’u …

Më shumë

Franca ka ofruar të luajë rolin e ndërmjetësit mes Turqisë dhe kurdëve

Franca ka ofruar të luajë rolin e ndërmjetësit mes Turqisë dhe kurdëve

Franca ka ofruar të luajë rolin e ndërmjetësit në konfliktin në Sirinë veriore, ku Turqia ka ndërmarrë një ofensivë ushtarake kundër luftëtarëve kurdë. Ankaraja po lufton që të dëbojë milicinë kurde YPG, të cilën qeveria turke e konsideron si një zgjatim të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit. Presidenti francez Emanuel …

Më shumë