KRYEFAQJA » 2018 » Shkurt (Faqe 9)

Arkiva Mujore: Shkurt 2018

Ndihma ekonomike, Rama: Të përfjashtuari padrejtësisht do të riintegrohen!

Gjatë qëndimit në Berat, kryeministri Edi Rama vizitoi një familje, e cila ka përfituar ndihmën ekonomike të plotë përmes skemës së re. Rama përsëriti se nga skema janë larguar abuzuesit, ndërsa shtoi se skema ka marzhin e vet të gabimit dhe pas verfikimit, të përfjashtuar padrejtësisht do të riintegrohen. Kryeministri …

Më shumë

Ministria e energjisë ndryshime rrënjësore ne koncesionet e HEC-eve

Rreshjet mbushin HEC-et e kaskadës së Drinit, nis shkarkimi

Ministria e energjisë do të bëjë një ndryshim thelbësor në modelin e kontratave koncensionare për hecet private. Aktualisht koncensionet e hidrocentraleve jepen sipas modelit BOT, e thënë ndryshe investitorët privat marrin në shfrytëzim dhe operim hecet për 35 vite e më pas i transferojnë astetet tek shteti. Por modeli i …

Më shumë

Gjiknuri, vizitë në UKT në qarkun e Beratit

Pavarësisht investimeve në ujësjellës kanalizime në qarkun e Beratit prej rreth 3.3 miliard lekë ujësjellësat në katër bashkitë rezultojnë me humbje ndaj edhe aksioni vijon puna për rikthimin e ligjshmërisë në konsumin e ujit. Ky ishte mesazhi kryesor që ministri i infrastrukturës dhe energjisë Damian Gjiknuri dha gjatë një vizitë …

Më shumë

Memorandumi i Demokratëve amerikanë

Demokratët në komitetin e inteligjencës pranë Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan kanë publikuar një memorandum që kundërshton  pretendimet republikane për njëanshmëri në hetimin e ndërmarrë ndaj ndërhyrjes ruse në zgjedhjet amerikane të vitit 2016. Sipas dekumentit, ndryshe nga sa pretendojnë republikanët, FBI dhe departamenti i drejtësië nuk kanë abuzuar …

Më shumë

Rezoluta e Këshillit të Sigurimit për Sirinë, miratohet rezoluta 30 ditore

Këshilli i Sigurimit të OKB-së ka miratuar në mënyrë unanime një rezolutë, përmes së cilës, kërkohet që në Ssiri të ndalen luftimet për një përiudhë tridhejtë ditore për të lejuar shpërndarjene ndihmave humanitare dhe evakuimet mjekësore. Megjithatë, disa nga grupet më të mëdha xhihadiste rebele dhe bashkëpunëtorët e tyre nuk …

Më shumë

E Diel 25 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Analiza e Situatës Meteorologjike   Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga afrimi  i shpejtë i masës ajrore shumë të ftohtë me origjinë Arktike e cila do të kushtëzojë në vendin tonë rreshje bore intesive thuajse në të gjithë vendin. E Diel 25 2018  Ditën e Diel dt 25 Shkurt  moti do të jetë me rreshje shiu përgjatë Ultësirës Perëndimore dhe rreshje …

Më shumë