KRYEFAQJA » 2018 » Shkurt (Faqe 5)

Arkiva Mujore: Shkurt 2018

Beograd, Junker bën thirrje për një marrëveshje detyruese mes Beogradit dhe Prishtinës

Beograd, Junker bën thirrje për një marrëveshje detyruese mes Beogradit dhe Prishtinës

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, tha në Beograd se Bashkimi Evropian nuk do të pranojë vende që kanë çështje të pazgjidhura, duke bërë thirrje për një marrëveshje detyruese ligjore ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Ai i bëri këto komente pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të vizitës …

Më shumë

Në Goutan Lindore vazhdojnë luftimet

Në Goutan Lindore vazhdojnë luftimet

Në enklavën e Goutas Lindore në Siri vazhdojnë luftimet dhe vrasjet, pavarësisht marrëveshjes për armëpushim. Sipas zëdhënëses se Departamentit Amerikan të Shtetit, regjimi sirian dhe mbështetësit e tij rusë dhe iranianë vazhdojnë të sulmojnë Goutan Lindore. “Përdorimi i gazit të klorit si armë, vetëm se rrit mjerimin e popullsisë civile”, …

Më shumë

Arabi Saudite, gjenden skulptura devesh mbi 2000 vjeçare

Arabi Saudite, gjenden skulptuara devesh mbi 2000 vjeçare

Skulptura të papërfunduara devesh, ndërtimi i të cilave shkon mbi 2000 vite më parë, janë gjetur në një zonë të pabanuar në shkretëtirën e Arabisë Saudite. Imazhe të tjera mijëravjeçare të deveve janë gjetur në këtë rajon, por asnjëherë të këtyre përmasave gjigante. Skulpturat janë gjetur nga një ekip franko-saudit …

Më shumë

Bora përfshin Shqipërinë

Dëbora dhe akulli vështirëson jetën në qarkun e Kukësit

Reshjet e dëborës të cilat kanë vijuar gjatë gjithë natës dhe mëngjesit në vend, kanë zbritur deri në zonat e ulta. E rënduar është situata në Bulqizë, ku dëbora kanë bërë që rruga Bulqizë-Peshkopi dhe Bulqizë-Burrel të kalohen me shumë vështirësi me zinxhirë. Të pakalueshme janë dhe njësitë administrative Trebisht, …

Më shumë