KRYEFAQJA » 2018 » Shkurt (Faqe 31)

Arkiva Mujore: Shkurt 2018

E mërkurë 14 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria përfshihet nga moti i keq, por situata është nën kontroll

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga aktiviteti i nje masa ajri te ftohta me origjine Arktike te cilat do te ndikojne edhe vendin tone me mot te ftohte  me rreshje shiu dhe rreshje bore.  E Merkure 14 Shkurt 2018 Diten e Merkure dt 14 Shkurt moti do te jete me vranesira mesatare deri te dendura te shoqeruara me rreshje shiu ne zonat …

Më shumë

Integrimi, pozita dhe opozita: Negociatat Shqipëri – BE të çelen në prill

Komiteti i Stabilizim Asociimit ka arritur një rezolutë me rekomandime të përbashkëta në fund të takimit të 12 në Tiranë. Sinjalet pozitive për një dakortësi u paralajmëruan nga tonet kërkuese për qëndrimin politik të Tiranës të eurodeputetit Eduard Kukan gjatë ditës së dytë të punimeve që siguroi se Komisioni Europian …

Më shumë

Kumbaro: Në truallin e Teatrit Kombëtar vetëm një teatër i denjë

Debatet për Teatrin Kombëtar, Kumbaro: "Jetojmë në një shoqëri demokratike"

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, siguron artistët që në truallin e Teatrit Kombëtar do të ndërtohet vetëm një teatër kombëtar sipas parametrave që historia e teatrit e meriton. Zonja Kumbaro i është përgjigjur kështu interesit të gazetarëve pas deklaratave të forta nga aktorë të njohur shqiptarë në lidhje me fatin …

Më shumë

Turdiu: Romët, mes integrimit dhe përjashtimi të mëtejshëm

Turdiu: Romët, mes integrimit dhe përjashtimi të mëtejshëm

Një debat dy ditor për ndaj romëve në Ballkan po zhvillohet në Berlin. Objektivi kryesor i debatit që ka mbledhur më shumë se 80 zyrtarë të lartë nga Ballkani Perëndimor dhe Turqia, është të sigurojë ndërgjegjësimi për situatën diskriminuese ndaj romëve. “Është shumë e rëndësishme për ne që të formulojmë …

Më shumë

Çelja e negoicatave mes BE dhe Shqipërisë, Kukan tregon optimizëm të matur

do të jetë shumë keq për vendin, pavarësisht se kush i fiton ato zgjedhje, që të mbahen këto lloj zgjedhjesh, sepse do të ishte shumë shkatërruese për gjithë jetën politike në Shqipëri.

Eurodeputeti Eduard Kukan ka deklaruar optimizëm të matur lidhur me procesin e integrimit të Shqipërisë. Duke folur në ditën e dytë të punimeve të Komitetit Ndërparlamentar të Stabilizim-Asocimit BE-Shqipëri që po mbahet në Tiranë, ai ka deklaruar se Komisioni Europian do të propozojë çeljen e negoicatave mes BE dhe Shqipërisë, …

Më shumë

5 xhami monumente kulture do të restaurohen

5 Monumente kulture të besimit islam do ti nënshtrohen ndërhyrjes restauruese së shpejti. Një marrëveshje bashkëpunimi e cila u nënshkrua të marten ndërmjet Ministrisë së Kulturës, dhe Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, nga Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro dhe z. Skënder Bruçaj i ka hapur rrugën këtij proçesi. Kjo Marrëveshje …

Më shumë