KRYEFAQJA » 2018 » Shkurt (Faqe 30)

Arkiva Mujore: Shkurt 2018

BE, Administrata publike specializim në Francë

Administrata Publike trainim në Francë

Profesionalizmi i Administrates publike përbën një parakusht të rëndësishëm për proçeset integruese të vendit. Dhe për të rritur aftësinë e nënpunësve shqiptarë, një projekt i Bashkimit Europian ka marrë përsipër trajnimin e tyre në Shkollen Kombëtare të Administrates në Francë. Sot u zhvillua ceremonia e përzgjedhjes së 15 të rinjve …

Më shumë

Basha: Rama keqtrajton stafin e UT

Basha: Rama keqtrajton stafin e UT

Kryetari i Partisë Demokratike në opozitë Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin socialist Edi Rama për keqtrajtim të stafit pedagogjik të universiteteve, ndërsa ka kërkuar autonomi të plotë të këtyre institucioneve. Sipas zoti Basha kryeministri kërcënon dhe fyen pedagogët, përqesh dhe denigron profesorët, si dëshmi e të ashtuquajturës “pavarësi” të universitetit …

Më shumë

Las Vegasi përshpejton martesat

Las Vegasi përshpejton martesat

Las Vegasi është një ndër destiancionet e preferuara për ditën e Shën Valentinit si edhe për ceremonitë martesore, ndaj autoritetet që merren me çështjet e martesave kanë hapur një agjensi provizore në aeroportin “MekKarran”. Që prej së shtunës, kjo zyrë ka pasur fluks çiftesh. Ata shprehen se janë shumë të …

Më shumë

Dorëhiqet Martin Schulz

Kryetari i Partisë Social-Demokrate në Gjermani, Martin Schulz ka dhënë dorëheqjen me qëllim lehtësimin e përgatitjeve për koalicionin qeverisës me konservatorët e kancelares Merkel. Schulz ka deklaruar se do t’ia dorëzonte drejtimin Andrea Nahles me efekt të menjëhershëm. Sidoqoftë, anëtarët e SPD-së do të votojnë më 22 Prill për këtë …

Më shumë

Vёmendje pёr rolin dhe ndikimin e radios nё komunitet

Vёmendjeje pёr rolin dhe ndikimin e radios nё komunitet

13 shkurti, Dita Botërore e Radios, por edhe 80 vjetori i fillimit zyrtar tё transmetimeve të Radio Tiranёs, mblodhën të martën nё mjediset e Muzeut Historik Kombёtar nё Tiranё aktivitetin “Radio si zë i komunitetit, hapësirë interaktiviteti”. Organizator ishte Departamenti i Gazetarisё dhe Komunikimit nё Universitetin e Tiranёs me mbёshtetjen …

Më shumë