KRYEFAQJA » 2018 » Shkurt (Faqe 22)

Arkiva Mujore: Shkurt 2018

Përmbytjet në Fier, fermerët e Kafarajt kërkojnë mbështetje nga shteti

Përmbytjet në Fier, fermerët e Kafarajt kërkojnë mbështetje nga shteti

Fermerët e Kafarajt në Fier, kërkojnë mbështetje shtetërore për dëmet e shkaktuara në bujqësi. Dy përmbytjet e njëpasnjëshme gjatë muajve të fundit, u kanë shkatërruar çdo gjë, dëmshpërblimi për kulturat bujqësore janë parashikuar vetëm në rastet kur shpallet emergjenca civile. Fermerët e Kafarajt kanë protestuar sërish të hënën, duke pretenduar …

Më shumë

Të mbijetuarit e masakres së Floridas do të marshojnë në Uashington

Të mbijetuarit e masakrës së ndërmarrë javën e shkuar në një shkollë në Parkland të Floridas, kanë bërë të ditur se do të marshojnë në kryeqytetin Uashington në datën 24 mars. Ata kërkojnë që Presidenti Donald Tramp dhe politikanët amerikanë të ndryshojnë ligjet për armët. Përmes protestës, studentët e mbijetuar …

Më shumë

Problemet e kulturës provokojnë debate në komisionin e medias

Trashëgimia kulturore, projektligji diskutohet në komisione parlamentare

Komisioni parlamentar i medias u bë të hënën arenë e një përplasjeje mes maxhorancës dhe opozitës. Shkak është bërë mosprania e ministres së kulturës Mirela Kumbaro e cila do të duhej të jepte shpjegime rreth disa zhvillimeve në sektorin e saj. Kryetarja e komisionit Albana Vokshi, shprehu pakënaqësinë për refuzimin …

Më shumë

Rama në forumin e biznesit: Ta bëjmë Shqipërinë një Itali të vogël

Rama në forumin e biznesit: Ta bëjmë Shqipërinë një Itali të vogël

Shqipëria po synon të reduktojë procedurat burokratike të biznesit për tu bërë një vend tërheqës për investitorët e huaj, veçanërisht ata italianë. Deklarata është bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë punimeve në Tiranë, të Forumit të Biznesit Shqipëri-Itali. “Shqipëria ka avantazhin që taksat janë shumë më të ulëta dhe …

Më shumë

Ofensiva turke në Afrin, kurdët njoftojnë arritjen e një marrëveshjeje me qeverinë Siriane

Luftëtarët kurdë në veriperëndim të Sirisë janë shprehur se kanë arritur një marrëveshje me qeverinë siriane, sipas të cilës, kjo e fundit do të dërgojë trupa për të zmbrapsur ofensivën turke. Qeveria siriane nuk e ka konfirmuar akoma një gjë të tillë. Turqia i konsideron luftëtarët kurdë si terroristë. Ajo …

Më shumë

Dhjetë vjet tregëti me Kosovën dhe …ngërçet tregëtare në mes të dy vendeve

Dhjetë vjet tregëti me Kosovën dhe ...ngërçet tregëtare në mes të dy vendeve

Gjatë dhjetë viteve të fundit, tregtia në mallra me jashtë e Shqipërisë është rritur me ritme të kënaqshme, prej mesatarisht 9.1 përqind në vit. Eksportet kanë pasur rritje mesatare vjetore më të shpejtë dhe peshë më të ulët në shkëmbimet tregtare, ndërsa importet, rritje më të ulët dhe peshën kryesore …

Më shumë