KRYEFAQJA » 2018 » Shkurt (Faqe 12)

Arkiva Mujore: Shkurt 2018

Huan Mata për Fondacionin në Angli

Huan Mata për Fondacionin në Angli

Fituesi i Kupës së Botës, Juan Mata po mundohet të thyejë konceptin që është krijuar për futbollistët e pasur, duke ndihmuar në zgjimin e ndërgjegjes shoqërore të të gjithë atyre përmes projektit “Qëllimi i Përbashkët”. Mesfushori i Manchester United është nga lojtarët që me shembullin e tij kërkon të inkurajojë futbollistët …

Më shumë

Infrastruktura për personat me aftësi të kufizuara, realiteti i hidhur shqiptar

tetraplegjiket

Edhe investimi më i madh në qytetin e Vlorës, Lungomarja nuk ka infrastrukturë për personat që janë të detyruar të lëvizin mbi dy rrota. Politikat sociale, përkundër legjitimitetit për shanse të barabarta ende nuk kanë krijuar bazën për këta persona. Hysen Muhameti- Kryetar i Shoqatës së Para e Tetraplegjikëve Vlorë: “Edhe …

Më shumë

Drama “Gishti” premierë në Tiranë, postlufta në syrin e grave të Prishtinës dhe Beogradit

“Gishti” një tregim i shkruar nga autorja kosovare Doruntina Basha, pas suksesit në disa skena të rajonit, dramatizuar nga Olga Dimitrijeviç dhe me regjinë e Bojana Laziç vjen premierë në skenën e Teatrit Eksperimental në Tiranë. Pagëzohet kështu një tjetër projekt artistik mes Beogradit dhe Prishtines i cili shkon përtej …

Më shumë

Abuzimet me rrugët, në prokurori edhe kreu aktual i ARRSH

Abuzimet me rrugët, në prokurori edhe kreu aktual i ARRSH

Pas dy ish-Ministrave të Transportit Haxhinasto dhe Dervishaj, kreu aktual i ARRSH-së Afrim Qendro i është përgjigjur thirrjes së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, për të dhënë shpjegime në lidhje projektin e rrugës Elbasan- Tiranë. Pas dëshmisë në prokuroi, Qendro tha se kishte dhënë shpjegime për atë çfarë ai dinte …

Më shumë

Vlerësohen restaurimet në lagjet muzeale të Gjirokastrës

Gjirokastër, ndotja e mjedisit po kthehet në problem

Zbatimi i projektit për restaurimin e Pazarit karakteristik të Gjirokastrës ka ndikuar për shmangien e dëmeve të dimrit në godinat muzeale. Pronarët e bizneseve vlerësojnë dobishmërinë e projekteve që po zbatohen për rikonstruksionin e godinave të gurta dhe ndërtesave masive në këtë pjesë të qytetit. Mes të tjerash ata kërkojnë …

Më shumë

Kuvendi i Kosovës, shtyhet ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi

Kuvendi i Kosovës, shtyhet ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi

Kuvendi i Kosovës ka shtyrë për të mërkurën e ardhshme seancën e tij të jashtëzakonshme ku parashikohej votimi i ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Shkak u bë mos sigurimi i votave të nevojshmes. Ka patur replika të ashpra  mes kryeministrit Haradinaj dhe krerëve të disa grupeve …

Më shumë