KRYEFAQJA » 2018 » Janar (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Janar 2018

Presidenti Meta pret zëvendëskryeministrin e Maqedonisë Osmani 

Presidenti Meta pret zëvendëskryeministrin e Maqedonisë Osmani 

Presidenti Ilir Meta priti në një takim zotin Bujar Osmani, Zëvendëskryeministër për Çështjet Evropiane të Republikës së Maqedonisë. Presidenti Meta përshëndeti miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe nga ana parlamentit të Maqedonisë, si një hap përpara për demokratizimin dhe forcimin e rrugës integruese të Maqedonisë. Zoti Meta theksoi rëndësinë e zbatimit …

Më shumë

Tiranë, Basha pret Osmanin

Tiranë, Basha pret Osmanin

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka pritur të mërkurën në një takim zëvendëskryeministrin e Maqedonisë Bujar Osmani. Bashkëbiseduesit ndanë vlerësimin për arritjet e fundit në vendin fqinj në avancimin e të drejtave të shqiptarëve, siç është ligji për përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Zoti Basha tha se kjo është …

Më shumë

Rama: Kemi kërkesën zyrtare për investimin e madh strategjik të aeroportit të ri kombëtar të Vlorës

Aeroporti i Vlorës, Rama: Do të ketë tarifat më të ulta në rajon

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se pranë qeverisë kanë mbërritur kërkesa zyrtare për ndërtimin e një aeroporti të ri në Vlorë. “Kemi kërkesën zyrtare për investimin e madh strategjik të aeroportit të ri kombëtar të Vlorës! Deri në qershor hapja e kantierit” shkruan zoti Rama në Fejsbuk. Duket …

Më shumë

Bullgaria inicon reduktimin tarifat e roamingut mes BE dhe BP

Bashkimi Europian do të reduktojë tarifat e roamingut mes vendeve anëtare dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Paralajmërimi i bërë pak ditë më parë nga ambasadori bullgar në BE, ndjek propozimin e komisioneres Maria Gabriel në tetor pranë ekzekutivit europian për nisjen e procedurave të ngjashme si ato të vendeve anëtare …

Më shumë