KRYEFAQJA » 2018 » Janar (Faqe 18)

Arkiva Mujore: Janar 2018

Amerikë, rihapet qeveria

Pas tre ditë negociatash të vështira, Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan votuan të hënën në mbrëmje për t’i dhënë fund mbylljes së pjesshme të qeverisë federale që filloi të shtunën. Demokratët në Kongres ranë dakord t’i besojnë premtimit të udhëheqësit të shumicës republikane të Kongresit Miç Mekonell …

Më shumë

Mbledhja e grupit të PS-së

Mbledhja e grupit të PS-së

Socialistët mblodhën grupin e tyre  kuvendor që i paraprin seancës plenare të ditës së enjte. Në mbledhje, e cila u zhvillua në kryesinë e kuvendit dhe pa praninë e medias , temë kryesore e diskutimeve ka qenë punësimi. Burime të brenda grupit parlamentar të forcës më të madhe politike bëjnë me …

Më shumë

Peshëngritje, skandali i dopingut po çon Shqipërinë drejt mosorganizimit të Evropianit të Peshëngritjes

Peshëngritje, zgjidhet komiteti i ri drejtues i FSHP-së

Skandali më i fundit i dopingut që ka goditur Federatën Shqiptare të Peshëngritjes, me rezultimin pozitiv të peshëngritëses Romela Begajt gjatë kontrollit për doping në botërorin e Anaheimit, duke çuar në dorëheqjen e Elez Gjozës nga posti i presidentit, po jep pasojat e para. Pasoja më e dhimbshme është humbja …

Më shumë

Trajneri Daja për Skënderbeun

Trajneri Daja për Skënderbeun

Faza përgatitore në Turqi është quajtur pozitive për Skënderbeun. Kështu është shprehur për RTSH Sport, trajneri i skuadrës korçare, Ilir Daja. Te bardhekuqtë nuk ka shumë ndryshime në përbërje. Daja besoj se grupi që ka është paraqitur mirë si në kampionat dhe Ligën e Evropës. Skënderbeu është një nga pretendentët …

Më shumë

Prokurorja e Përgjithshme Arta Marku mbështet hetimet e Prokurorisë së Krimeve të Rënda

Marku thirrje prokurorëve: Ti japim jete Qeverisë së Re të sistemit prokurorial !

Prokurori i Përgjithshëm, Arta Marku mbështet hetimet tërësore të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për çdo çështje e në çdo nivel, kundër krimit dhe korrupsionit. Zyra e shtypit pranë organit të akuzës, bënë me dije se kryeprokurorja ka pritur në një takim kreun e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Besim …

Më shumë

Raporti i Bankes Botërore për menaxhimin e financave

Shqipëria ka bërë progres në disa fusha sa i përket shpenzimeve publike dhe llogaridhëdhënies financiare. Ky është rezultati i bërë publik nga Raporti i bankës botërore. Sipas menaxheres së bankës botërore për shqipërinë Miriam Salim shqipëria duhet të ketë si prioritet forcimin e menaxhimt të financave publike. “Raporti bën me …

Më shumë