KRYEFAQJA » 2018 » Janar (Faqe 10)

Arkiva Mujore: Janar 2018

Fjalimi i Trump në Davos

Fjalimi i Trump në Davos

Presidenti amerikan Donald Trump u tha liderëve botërorë pjesëmarrës në samitin ekonomik të Davosit se ai gjithmonë do ta vendosë vendin e tij të parin kur vjen fjala për tregtinë, por kjo nuk nënkupton një amerikë të vetme. – SHBA-të janë të hapura për biznes, – u shpreh ai këtë …

Më shumë

Kumbaro, tur shpjegues për projektligjin mbi trashëgiminë kulturore

Dëmtimi i monumenteve të kulturës, Kumbaro në komision

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka zgjedhur universitetin “Aleksandër Moisiu” në  Durrës për nisjen e turit shpjegues për projektligjin e ri mbi trashëgiminë kulturore. Zonja Kumbaro tha se ligji ekzistues është miratuar që në vitin 2003 dhe nuk i përshtatet kohës. Projekligji i ri për trashëgiminë kulturore dhe muzetë mbështetet …

Më shumë

Austri-Shqipëri nis viti kulturor, dy kombe në shenjën e kulturës

Simbolikisht ishin përzgjedhur imazhe nga Shqipëria në vitet 1916-1918 për të evokuar lidhjen historike mes shqiptarëve dhe austriakëve. Ekspozita dhe konferenca shkencore pagëzojnë nisjen e Vitit Kulturor Austri-Shqipëri. Me një program tej mase cilësor ngjarjesh kulturore që ngërthejnë muzikën, historinë, operan, letërsinë si dhe me një gjeografi që shkon përtej …

Më shumë