KRYEFAQJA » 2018 » Janar

Arkiva Mujore: Janar 2018

Lu shton presionin: ” Ku janë rezultatet?”

Lu: Shoqëria civile dhe gazetarët shqiptarë në luftën kundër korrupsionit dhe dekriminalizimit

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu vazhdon të shtojë presionin ndaj politikës dhe drejtësisë shqiptare për të goditur krimin e organizuar dhe korrupsionin. Në një mesazh shkruar të mërkurën në rrjetin social Fejsbuk ai shkruan: “Politikanëve, policëve dhe prokurorëve: Ju u zotuat përpara popullit shqiptar dhe përpara nesh. Ne investuam …

Më shumë

Prishtinë, ndotja e ajrit mbledh qytetarët para institucioneve të kryeqytetit

Prishtinë, ndotja e ajrit mbledh qytetarët para institucioneve të kryeqytetit

Qindra qytetarë u mblodhën para Teatrit Kombëtar dhe Kuvendit të Kosovës për të shprehur shqetësimin e tyre për ndotjen e ajrit në Prishtinë. Me pankarata në duar qytetarët protestuan ndaj ndotjes së ajrit në Prishtinë, i cili ka arritur përmasa shqetësuese. Komuna e Prishtinës ka nisur zbatimin e një plani …

Më shumë

Jeruzalemi kryeqytet, bisedime shqiptaro-izraelite dhe komenti i ambasadorit

Jeruzalemi kryeqytet, bisedime shqiptaro-izraelite dhe komenti i ambasadorit

“ Solidariteti dhe sakrifica e shqiptarëve në mbrojtje të hebrenjve gjatë luftës së dytë botërore është prova e një miqësie të fortë, që nuk mund të cënohet nga një episod i veçuar”.Këtë ka nënvizuar Ambasadori Izraelit në Tiranë Boaz Rodkin, duke iu përgjigjur pyetjes së RTVSH, për votën kundër të …

Më shumë

Qyteti im – Puka

Kur ngjitesh në Gomsiqe dhe hedh sytë përreth, të duket sikur pyjet përkëdhelin horizontin. E ndërsa malet ndjekin njëri-tjetrin, mushkëria të mbushet me oksigjen. Pikërisht prej këtyre viseve, kompozitori shkodran Pjetër Gaci u frymëzua aq sa shkroi dhe një nga më të paharruarat këngë të krijimtarisë së tij, “Për ty …

Më shumë

Rama: Vlerësimi në dogana tashmë online, fund stresit dhe burokracive!

Proçedura e vlerësimit në doganat e vendit, që prej sot do të kryhet online. Kjo proçedurë do te shmangë kontaktet e drejtpërdrejta të biznesit me administratën, duke reduktuar në maksimum proçedurat abuzive. Kryeministri Edi Rama, ndoqi nga afër në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, proçedurën që u ofrohet biznesit dhe …

Më shumë